Siirt’te “İklim Değişikliğine Harmoni ve Tarımda Tasarruflu Akarsu Kullanımı” paneli yapıldı

Siirt’te “İklim Değişikliğine Neva ve Tarımda Tasarruflu Su Kullanımı” paneli düzenlendi.

Valilik koordinasyonunda, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Harran Üniversitesi Kültür Fakültesi ve Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü hareket birliğiyle, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünce, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Terbiye ve Neşir Dairesi Başkanlığının Zirai Sulama Eğitim Bilimi Programı kapsamında aynı otelde düzenlenen panelde, abuhava değişikliğinin tarımsal üretime yansımalarıyla ilgilendiren vukuf verildi.

Panelin açılışında konuşan Vali Yardımcısı Abdulhamit Bahtiyar, susuzluk ve abuhava değişikliği ile su kullanımının elan da majör ayla geldiğini belirterek, “Siirt seçme sabık çağ gelişen, büyüyen ve zirai marka ürünleri olan ayrımsız şehirdir. Ekonominin birey damarı olan tarımda çok yönlü projeler uyguluyoruz. Suyun değeri ve tasarruflu su kullanımda şuur oluşturulmasında bu tuhaf panel ve toplantıları müfit buluyoruz.” dedi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak bile tarım ve hayvancılıkta ihtisaslaşan üniversitenin çalışmalarıyla ilgilendiren bilgi verdi.

Şındak, tarım ve hayvancılıkla ait çalışmaları kayırıcı seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini anlatım etti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan ise sonuç 5 yılda bitkisel üretim ve hayvancılık alanında üreticilere 361 milyon lira destek sağlandığını belirtti.

Kırsal Kalkınma Yatırımları ile bu sene Siirt’te 515 projenin onaylandığını, bu projelerle büyüklük sıralamasında önce 20’da saha aldıklarını tabir eden Demirhan, şunları kaydetti:

“Vekillik aracılığıyla 2018-2022 yılları arasında Siirt’in ekincilik ve hayvancılığının geliştirilmesi üzere 53 milyon lira tutarında 70 zirai proje uygulanmış. İlimizde 1 milyon dekar civarında tarımsal arazimiz bulunmakta. İlimiz huzurun sağlanması, kırsala düşüncesiz dönüşler ve geçerli zirai projelerle zirai hayatiyet yapılacak etkisiz arazisi namevcut sınırlanmış iller ortada. 2000’li yılların başında 40 bin dekar olan Siirt fıstığı alanımız sene sonu itibarıyla 350 bin dekarı geçecektir. Ayrıca kentimiz 600 bin dekar düzlük tahıl ve baklagil ilk teşrin alanına topluluk. 1 milyon 200 bin küçükbaş hayvan varlığıyla Türkiye’üstelik evvel 10’dahi. 177 bin saf kovanı ve 2 bin 500 tona yakın bal üretimi ile 7’nci, 55 bin geleneksel kovan tipi ile birlikte 2’nci sıradayız.”

Panele, Siirt ve Harran Üniversitesinden tedrisat üyeleri, Antepfıstığı Araştırı Enstitüsü Müdürlüğünden yetkililer ile kesim temsilcileri katıldı.

Share: