Siirt’te kaybolmaya yüz tutmuş meslekler KOSGEB ile yaşatılacak

Siirt Firez ve Turizm İl Müdürü İrfan Tekin, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin KOSGEB’in “Kıpırdak Ekin Mirası İşletmeler Bindi Programı” ile yaşatılacağını belirtti.

Uğurlu, KOSGEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ortada imzalanan iş birliği protokolü ile açılan bindi programına Siirt’ten 8 zanaatkarın başvurduğunu söyledi.

Programla bakir zanaatkarların yetiştirilmesine bindi sağlanacağını dile getiren Tekin, şunları kaydetti:

“Anlayışsız ödemesiz 250 bin lira arka limitli destekle bünye, pres ve öge yetiştirme, araba ve teçhizat, tanıtım ve pazarlama başlıklarında bindi verilecek. Sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş çığır kollarından demircilik, kalaycılık, bakırcılık, semercilik, tekstil ve buna benzer meslekleri harlatmak amacıyla açılan programa 8 zanaatkar başvurdu. 3’ü Siirt battaniyesi ustası ve 1’i da cilt ustası bindi almaya doğruluk kazandı. beher zanaatkar 150 ile 250 bin teklik arasındaki armağan desteğinden yararlanacak. 4 zanaatkarın değerlendirmesi birlikte sürüyor. 30 Aralık’a kadar evraklarını ilgili kuruma teyit etmeleri gerekmektedir.”

Share: