Sinop Tarihi Hapishane ve Müzesi’ndeki yenileme sene böylelikle tamamlanacak

Avrupa Birliğinin desteğiyle Kültür ve Turizm Bakanlığınca Sinop Tarihi Mahpushane ve Müzesi’nde sürdürülen restorasyon çalışmalarının sene sonunda tamamlanması planlanıyor.

Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Nadir Alpaslan, beraberinde Vali Erol Karaömeroğlu ve SELIM Parti Sinop Mebus Koşuk Maviş ile çalışmaların devam ettiği Sinop Tarihi Mahbes ve Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Alpaslan, incelemelerinin arkası sıra gazetecilere, müzeyi yılbaşından aceleten sonradan ziyarete açmayı planladıklarını söyledi.

Ülke tarihi açısından çok sembolik benzeri yapı olan tarihi yapının restore edilme çalışmalarında sona geldiklerini belirten Alpaslan, “İnşallah yüklenici firma yıl sonuna kadar çalışmalarını tamamlayıp çıkacak amma müzeyi sonuncu ayla değirmek, kasaba ve peyzaj düzenlemeleri amacıyla çalışmalarımız güdük bir müddet elan devam edecek. Yılbaşından derakap bilahare Sinopluların, Türkiye’nin, tamlık dünyanın hizmetine inşallah açmış olacağız. Bu tarihi binamızın dünyada tanıtılması üzere Nezaret yerine çalışmalarımızı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 635 noktada hafriyat çalışması yapıldı

Alpaslan, Türkiye genelinde tarihin ahit yüzüne çıkarılması için yüce kazıların yapılmakta olduğuna bel ederek bu yıl 635 noktada kazı çalışmasının sürdürüldüğünü anlattı.

Nezaret olarak kazılara özel ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Alpaslan, “Bittabi bu kazılarda çokça makro asar çıkıyor. Haber adamlarımız, hafriyat başkanlarımız bunları değerlendiriyor. Balatlar Bina Topluluğu kazısı üstelik oylumlu tıpkısı kazı. imdi Güneydoğu, Gün Doğusu Rum bölgelerinde, İstanbul’birlikte kırıcı yerine çıkacak mozaiklerin burada da derkenar olmasının ayrı aynı önemi, değeri var. Bu anlamda kazı çalışmalarına Bakanlık namına destek vermeyi sürdüreceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Alpaslan, kentteki temasları kapsamında Sinop Valiliğini dahi ülfet etti.

Ilbay Karaömeroğlu’ndan kent üzerine bilgi kayran Alpaslan, henüz bilahare yapımı süren Site Meydanı Budun Bahçesi Projesi alanında ve Balatlar Çatı Topluluğu kazı sahasında incelemelerde bulundu. ???????Share: