Sinoplu İkinci Umum Yük Satıcısı: “2 Sene Geçmiş 10 Tane Satıyorsak Bu Yıl 1 Parça Satıyoruz”

MUSTAFA UZ

Sinop’ta 18 yıldır ikinci ahali gurur eşya alıp satan Bahattin Evliya, kalan maliyetler sonrası vatandaşların ikinci el eşyalara taleplerinin düştüğünü belirtti. Ermiş, “Şu anda kalan maliyetlerden yağlık bizim işlerde emisyon yok. Tek yegâne komutan var amma kar oranımız tamamen sakıt vaziyette. 2 yıl önce 10 devam satıyorsak bu sene 1 kesim satıyoruz” dedi.

Sinoplu ikinci umum yük satıcısı Bahattin Evliya, “Öğrencilerin talebi şu anda yok. Olmamasının üstelik nedeni Sinop’ta abes aile bulunmamasından kaynaklanıyor. Ağız Ağıza yurtlar ve gökçe yazın pansiyon kabilinden makbul eşyalı evleri isticar derdindeler. Evlerin pahalılığı tamamen ortalık şartlarına göre yüzdelik 300 kalık vaziyette. Eşyalı evlerde güzeşte sene bin 250, bin 500 civarındayken şu anda 4 -5 binden zir sülale sağlamak olanaklı değil” diye niteleyerek konuştu.

“VATANDAŞ İSYAN EDİYOR”

Bahis ile ilişik açıklamalarda kâin Sinoplu ikinci umum eşya satıcısı Bahattin Evliya şunları söyledi:

“Şu anda artan maliyetlerden muhit bizim işlerde çıkarma namevcut. Yegâne biricik mir var ama kar oranımız ağız ağıza düşmüş vaziyette. 2 yıl geçmiş 10 kesim satıyorsak bu sene 1 kıta satıyoruz. Mecburen zamlı almak zorundayız zira bu işi yapan beş altı arkadaşımız karşılık alarak vatandaşa satıyor. Yani gidip da tıpkısı evden tıpkı eşyayı sen salla pattan almıyorsun. Vatandaşın araştırması karşısında sana deviriyor eşyayı. Şehir ortamında bildirme yalınç biz pırtı alırken pikapları 50 liraya çalıştırıyorduk yahut işçiyi günce 50 liraya çalıştırıyorduk. Demincek 150 liradan aşağı aksiyon yapamıyorsun. Yani maliyeti arttırmış oluyorsun. 50 liraya çalıştırdığın işçiyi 150- 200 liradan kötü çalıştıramıyorsun. Maliyetler katlamış oluyor. Tığ bile aldığımız eşyayı o maliyeti konusunda yükleyerek fiyat belirlemek zorunda kalıyoruz, kişi karımızla bu arada. Vatandaş başkaldırı ediyor. Tepkileri tamamen bu işlerin çıktı ağız ağıza cahil tadı verdiği, geçim derdinin haddinden fazla pahal olduğu, hanay şartlarının ağırlaşmasından âlem ikinci ele seçkin hangi büyüklüğünde rağbet görülse de ancak ağız ağıza düşüş şeklinde olduğunu söyleyebilirim. Örnek verecek olursak bir tane yabanlık bire bir baza akak sabık yıllarda 500-600 liralık civarındaydı. Şu anda 1350-1500 civarına çıkmış vaziyette. Piyasada rica meselesi. Bir Numara ellerin çokça daha pahalı olması ikinci ellerdeki satışlarının alış fiyatlarını yükselmesinden kaynaklanıyor. Tıpkı eşyayı 500 liraya de aldığınızda 800 liraya dükkana koyabiliyorsunuz. Kişi karınızla de koyduğunuz antlaşma bin liradan bayağı satmanız kabil değil.”

“4 BİN 5 BİNDEN AŞAĞI AILE ICAT ETMEK OLANAKLI DEĞİL”

Duayen, “Öğrencilerin talebi şu anda namevcut. Olmamasının da nedeni Sinop’ta gereksiz familya bulunmamasından kaynaklanıyor. Tamamen yurtlar ve yazın pansiyon üzere geçer eşyalı evleri isticar derdindeler. Evlerin pahalılığı ağız ağıza çevre şartlarına bakarak yüzdelik 300 kalık vaziyette. Eşyalı evlerde sabık sene bin 250, bin 500 civarındayken şu anda 4 -5 binden süfli sülale bulmak kabil değil” dedi.

Görüntü dökümü:

*Bahattin Ermiş

*Detay görüntülerShare: