Şişman Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Toplu Açım Töreni

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bağımsızlık ateşi Türk milletinde, bizde, milletimizde sonlanmaz. Bizim istiklal mücadelemiz tek devir bitmez.” dedi.

Oktay, Kütahya’da Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla SGK İl Müdürlüğü yanındaki alanda planlı 30 Ağustos 1922-2022 Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Dolgun Küşat Töreni’nde yaptığı konuşmada, 100 yıl önce yoksulluklar, teessürat süresince kendisine tahril çizilmeye çalışılan Türkiye’nin ve Türk milletinin metin ayağa kalktığını söyledi.

100 sene geçmiş saha okuyan Kütahya’nın alp evlatlarının 100 yıl bilahare bugün Reisicumhur Erdoğan’ın liderliğinde, dikleşmeden amma zinde durarak dünyaya ve temas tip zorluklara düzlük idrak etmek amacıyla burada olduğunu tamlayan Oktay, şöyle devam etti:

“Var mıyız vadi okumaya? Liderimizle sonuna büyüklüğünde yürümeye var mıyız? Ki hangi fora etmek isterse istesin kimin hangi hayalleri olursa olsun, kimler bizi nereye mâni olmak isterse istesin sistem şunu görecek; bugüne büyüklüğünde gördüğü gibi, 100 sene ilk gördüğü kadar, 1000 yıl evvel gördüğü gibi. Malazgirt’te ve Ahlat’ta gördüğü kabil ve 1453’te gördüğü gibi. Kanuni’de ve Yavuz’da gördüğü kabil. İstiklal mücadelesinde gördüğü gibi. 26 Ağustos’ta yanan ateşin 30 Ağustos’ta ve 9 Eylül’de şüphesiz denize dökülerek sonlandığı üzere. Tığ hep şurası söyledik: Bu bağımsızlık ateşi Türk milletinde, bizde, milletimizde sonlanmaz. Bizim istiklal mücadelemiz tek ahit bitmez. Alelhusus bu coğrafyadaysanız.”

Oktay, 100 yıl geçmiş hürriyetini güvence altına alan Türk milletinin, sonrasında kalkınma hamlesiyle soylu erki ve endüstri bağımsızlığı üzere layenkati çalıştığını vurguladı.

Reisicumhur Yardımcısı Oktay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türk milleti serencam 20 yılda eksantrik aynı madde yaptı. Lideriyle Cumhurbaşkanıyla Recep Tayyip Erdoğan’la dosdoğru durarak 100 yılda yapılacak işleri 20 yılda başardı. Bu yeter mi? Yeter mi Kütahya? Yapacak işlerimiz var. Biz dünyaya saha okuyacağız dedik ya vadi okuyacağımız dediğimiz şeyler esasta esasen dünyanın faydasına olan şeyler. ‘Dünya 5’ten büyüktür’ dediğimizde cümle dünya milletleri namına söyledik bunu. Yemeden Içmeden kendimiz amacıyla söylemedik. Parçalanmamış dünyanın mazlum insanlarının dünyanın beherglas ülkesinin çabucak 5 kişinin, 5 ülkenin dudakları ortada olamayacağını terennüm etmek amacıyla söyledik. Savunma sanayisinden eğitime, kültürden sanayiye, aut ticaretten sağlığa topyekun tıpkı kalkınma için zinde ‘Tığ varız’ etmek amacıyla 2023’te yine gümbür gümbür o sandıkları patlatmak üzere Cumhurbaşkanımızla gelişigüzel sağlıklı durmaya ve sonuna kadar yürümeye var mıyız Kütahya? Var mıyız? Var mıyız bütün Türkiye duysun buradan. Altılı masa duysun, var mıyız?”

Share: