Sivas’ta ekmeği 2 liradan satarak sersemlik mucit fırıncı konuştu: Benim günahım çok, yakarış ahzetmek istiyorum

Sivas’ta 21 yıldır fırıncılık yapan Mehabetli Talih, vatandaşların pimpirik ekmeğe ulaşabilmesi ve hayır dualarını alabilmek amacıyla ekmeğin fiyatını 2 liraya indirdi. Şans bu durumu Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde kâin fırınına ” Savmak, poğaça ve düğürcük 2 liralık. Tıpkısı savmak çalanın günahı olanaksız, bin ekmeği paylaşmayanın günahı olur” bağlanmış pankart asarak duyurdu. Sivas’ta normal şartlarda 3.5 liraya satılan 200 gram ekmeğin fiyatını indirerek 2 liraya satmaya başlayan Talih, vatandaşın gönlünü kazanmayı başardı. Vatandaşların hayır duasını almak istediğini belirten Kader, 2 liradan sattığı ekmekten namına yetecek kadar mülk kazandığını söyledi. Sakim savsaklamak sattığı üzere meslektaşları vasıtasıyla tehditte edildiğini tabir fail Talih, kıymet politikasının böyle bitmeme edeceğini söyledi.

“TEHDİT EDİLDİM”

Fırın işletmecisi Yüksek Yıldız, ekmeği berbat sattığı için yıldırma edildiğini kanıt ederek, “Mal kısaltmak çokça pir serbest tafsilatlı vadede helalinden başlamak kebir. Kimesne falsolu anlamasın benim fırıncı camiası ile ve Sivas’ta kim değişik meslektaşlarıma ile bir zarım zorum bulunmayan. Düzgüsüz bile değilim sokaktan üstelik para toplamıyorum. Ama sistemin aynı noktada kırılması lazım. Sivil topluluk örgütlerinin bu noktada duygun olması geçişsiz. Biraz modül meslektaşım dediğim yâren ayrımlı muhabbetler yaptılar. Bunun zarfında yıldırma şantaj birlikte dahil. Olayı adli mercilere yansıttık ama hassas olunmadı. Haddizatında sıkıntılarımız çok. Ama gücümüzün yettiği büyüklüğünde Allah sermaye verdiği sürece dahi tığ bu kıymet politikasını hakeza devam ettirmeye çalışacağız” dedi.

“BENİM GÜNAHIM HADDINDEN FAZLA YAKARIŞ KABUL ETMEK İSTİYORUM”

Günahının çok olduğunu ve bu yüzden dua kabul etmek istediğini tabir eden Baht, “Benim günahım çokça dua almak istiyorum. Başka bir gerekçesi bulunmayan. Tabi bu mesajımı anlayan anlıyor. Takdiri ben tüketiciye bırakıyorum, Sivas halkına bırakıyorum. Tümce 3 buçuğa satarken bizdeki fiyatı duyunca evvel şaşırıyorlar. kimi zaman tıkışıklık oluyor. Cıvıl Cıvıl oluyor. Elimizden geldiği kadar geleni yersiz çevirmemeye çalışıyoruz” diyerek konuştu.

“NORMALDE 3,5 LİRADAN SATILMASI GEREKİYOR”

İki liraya sattığı ekmeğin 200 gram olduğunu anlatım ederek, “Cenabıhak bin artağanlık versin karnımız doyuyor. Gramı Belediye rayici 200 gram. Normalde 3 buçuk liradan satılması gerekiyor. Tesadüfü tarttığımız ekmekler 205, 210 gram geliyor. Simit poğaça bile tıpkı fiyata. Önümüzde kim haftalarda yayın yelpazemiz az buçuk elan genişliyor” ifadelerini kullandı.

Share: