Soğan Hasadının Bitmeme Ettiği Yozgat’ta Üreticiler Girdi Maliyetlerinden Yakındı

Yozgat’ın Türkiye’nin heybetli soğan üretimi merkezlerinden biri olan Kubbe Ovası’nda arık soğan hasadı devam ediyor. Üreticiler, fiyatların sabık yıla nazaran henüz bereketli durumda olduğunu, fakat artan maliyetlerin kendilerini zorladığını belirtti.

Yozgat’ta 4 bin 300 dekar alanda soğan üretiminin yapıldığı Aydıncık ilçesini da kapsayan Kubbe Ovası’nda bu yıl 26 bin titrem civarında istihsal bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 80 kuruşa dünyalık ettiği soğanı satamadığı amacıyla tarlada tezyit etmek zorunda mütezayit müstahsil, bu yıl fiyatların sabık yıla oranla henüz dolgunca durumda olduğunu kaydetti.

“GİRDİLER ÇOKÇA FAZLA”

Müstahsil Yüce Acar, “Tekrar da 5 liralık olsa bile beş altı tıpkı şekilde kurtarıyor. Girdiler çokça fazla motorin gübre çare katmerli şekilde aşkin. Güzeşte yıla bakarak ongun diyoruz. Kesin namına söylemiyorum. Maliyet aşkin, gübreyi alamazsan süt esasta 3 liraydı 30 liraya kadar artık. Yani bu artışlarla bilmiyorum, dayanamıyorum arada bir birlikte. Hasadımız ferah, yaklaşık dekara 4-4,5 kilogram kitap aldık. Şahsıma 40 dekar ektim, tahminî 15-16 ton soğan aldım. 4,5 ila 5 lira arasında satışımız oluyor” diyerek konuştu.

GEÇİCİ TARIM İŞÇİLERİ ÇALIŞIYOR

Genel adına Şarki ve Güneydoğu Rum Bölgesi’nden gelen geçici ekincilik işçileri, soğan hasadında çalışıyor. İşçileri organize eden ve ‘çavuş’ namına adlandırılan İsmail Basatemir, ” Hatay’dan geliyoruz, tarım işçisiyiz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. 50-60 civarı hayat gelmişiz. Soğan işi yapıyoruz, soğan patates işi yapıyoruz. Geçimimiz bundan oluyor yani. Çadırda kalıyoruz Aydıncık’ta. Hasat başladığı ahit geliyoruz. Bittiği devir üstelik gine memleketimize gidiyoruz. Şu anda soğan hasadında çalışıyoruz. Bire Bir işçinin yevmiyesi yani 9 çuvalı 125 teklik. Yani aynı hayat 2-3 yevmi yapıyor, 300 liraya büyüklüğünde çıkıyor, geçimimiz bu şekilde” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN DA YÜZÜ GÜLÜYOR”

Aydıncık Şehremini Ahmet Ahi, bu yılki fiyatların üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda güz dönemi hasadı başlamış durumda. Bu yıl yeryüzü çokça adına ekilen ürünümüz 4 bin 300 hektar ayrımsız alana soğan ekildi. Çiftçilerimizin da yüzü gülüyor. Hem bedel namına çokça evire çevire, şu anda tarladan 4,5- 5 teklik beyninde çıkıyor. Ayrıca gine patatesimiz bin 500 hektar büyüklüğünde ekildi. Tekrar onda birlikte haddinden fazla bereketli aynı zaman geçirdik bu yıl. Çiftçilerimiz kıvançlı, çalışanlarımız memnun, insanlarımızın yüzleri gülüyorlar. Rastgele hangi kadar soğan dağ olsa de soğan bu sene çiftçilerimizin yüzünü güldürdü, tatlandırdı diyebiliriz. Kubbe Yalın bildiğiniz gibi yoz bereketli topraklara ehil bir düz. 30 bin hektarlık tıpkı alanımız var. Buğday, rüşvet, çükündür kadar ürünlerle bu sade bu bölgenin geçimini sağlıyor. Burada üretilen soğanlar vakit kaybetmeden bölgemizde değil, Türkiye’nin seçme namına gidiyor, soğan, kumpir adına dağıtımı yapılıyor.”

Share: