Sonuç dakika bilgelik… Yozgat-Çorum Arasındaki ‘Saklı Cennet’i Turizme Kazandırmak İçin Proje Hazırlandı

Yozgat ile Çorum arasında bulunan, Hititler döneminde avlak namına makbul, içerisinde tarihi kalıntılar ile kayaç üstüne kazılı Mabude Kybele heykelini barındıran ve ‘Saklı Cennet’ namına tanıdık 12 kilometrelik Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması için proje hazırlandı.

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinin Kazankaya Mahallesi’nden başlayıp Çorum’un İnce akarsu ilçesine kadar uzanan ve ‘Saklı cennet’ olarak adlandırılan kanyonun turizme kazandırılmasına yönelik hazırlanan projenin önümüzdeki yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

12 kilometrelik bire bir parkurdan oluşan dar boğaz, gidiş yolunun ilk kilometrelerinden itibaren alaylı benzeri dekor sunuyor. Kanyon girişinde celi tıpkısı şekilde taş yığınlardan oluşan burç kalıntısı, ilerleyen yerlerde taşlara oyulmuş merdivenler ve çıkışa andıran Mabude Kybele heykeli bulunuyor. Kanyonun gezilebilmesi ve elan çok turistin gelebilmesine imkan verilmesi için, Çorum sınırına büyüklüğünde olan üslup parkuru projesinin Yozgat bölgesinde de hayata geçirilmesi ve kanyonun bire bir ucundan girilip diğerinden çıkılabilecek hale getirilmesi hedefleniyor.

“HEM TARİH HEM HUY AÇISINDAN HADDINDEN FAZLA FARKLI BİR MEYDAN”

Aydıncık Belediye Başkanı Ahmet Eli Açık, “Burası hem çağ hem tabiat hem kuş çeşitliliği açısından, nebat çeşitliliği açısından çok farklı tıpkı düz” dedi. Uzmanların dar boğaz içerisinde Akdeniz bitki örtüsünün hakim olduğunu belirttiklerini nâkil Alicenap, şunları söyledi:

“Burada sumak, ballıdarı ve tıpkısı bitkiler oluyor, Menengiç kahvesi üzere. Bu ürünler zımnında Kazankaya Kanyonu’muz, Yozgat Aydıncık ilçemizden, Kazankaya’dan başlayıp Çorum Ortaköy’ün İncesu köyüne kadar bitmeme ediyor. Bura 12 kilometrelik aynı parkur alanı. Burada şu anda biz methal alanındayız. Buradan ilerledikçe, 12 kilometre sonradan Çorum topraklarına çıkıyoruz, İncesu köyüne çıkıyoruz. Burada kayalar biraz daha serbest ama ilerledikçe kanyon henüz de daralıyor, 8-10 metreye kadar düşüyor ve siz orada gökyüzünden ayrıksı ayrımsız yer göremiyorsunuz… Yoz buraya geldiğinde kuş sesleri, su sesleri ve bitki çeşitliliği ortada insanı ferahlatan ayrımsız düz.”

“YILLIK ADINA, BU HALİYLE ZİYARETÇİ SAYISI 20 BİNİ BULUYOR”

Belediye adına Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması üzere çabalama sarfiyat ettiklerini bildiren Bonkör, özellikle 1994’li yıllardan itibaren kanyonun tanıtımı için başlattıkları çalışmaların devam ettiğini söyledi. “Şu dakika yıllık olarak, bu haliyle ziyaretçi sayısı 20 bini buluyor, yaz döneminde” diyen Kerim, dar boğaz girişinde elan geçmiş şehremaneti yoluyla yaptırılan tesislerin bulunduğunu söyledi. Semih, bakir projeyle kanyonun içine reviş parkurları, gidiş terasları, habitat yerleri, istirahat yerleri, nehir üstüne ahşap köprüler yapmayı planladıklarını anlattı. Alicenap, “Trekking hem kaya tırmanışı açısından hem aha rafting birlikte yapılabilecek yerleri var buranın. Elan evvel bununla ilişkin çalışmalar yapılmıştı. Tığ, bu konuda kayaç tırmanışı yapanları, trekkingciler buraya nida ediyoruz. Hele Ankara’dan gruplar gelip burayı müzakere ediyorlar, günlük yürüyüşlerini yapıp dönüyorlar” diye konuştu.

TARİHİ KALINTILAR BULUNUYOR

Kanyon içerisinde Hitit dönemine ilişkin kalıntıların de düz aldığı bilgisini paylaşan Ahmet Semih, “Hele bu kale, Hititler eskiden, elan sonraları Helenistik dönemde eski bir kermen. Nevşehir’bile düzlük altı şehirleri, bazen yerlerde kaleler, burada ise surlar yapılarak kale oluşturulmuş. Burasından ayrıksı üstelik girişi yoktur. Bu giriş tamamen kapalıydı, çabucak su geçebilecek şekilde ayrımsız yerdi ama elan bilahare tabiat tahribatı zımnında yıkılmış durumda” dedi.

BÖLGEDE İNCELEME YAPILDI

Yozgat Valisi Işıklı Polat birlikte kanyonun turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalarla ilgilendiren ustalık heyetin bölgede incelemelerde bulunduğunu bildirdi. Ilbay Polat, “Bölgede daha evvel alpinizm, paraşüt, trekking, huy yürüyüşü gibi etkinlikler yapılmış. Onların üstelik görüşleri alınarak neler yapılabilir noktasında icraat yapıldı, ardından dahi proje hazırlandı. Gittim gezdim, çokça güzelce tıpkı düzlük. Yapılacak çalışmalar doğal güzelliğine, dokusuna kötülük vermeyecek” diyerek konuştu.

Share: