Suçları bire bir hafta başlangıçta oranlama eden bileşimli zeka!

Şikago Üniversitesi’nden Profesör Ishanu Chattopadhyay “Kentsel ortamların dijital tıpkı ikizini yarattık. Bunu evveli yaşananların verileriyle beslerseniz, gelecekte ne olacağını size söyleyecektir. Sihirkâr değil, sınırlamalar var amma bunu doğruladık ve alelade işe yarıyor” dedi.

Araç, Philip K. Dick’mağara 1956’birlikte yayımlanan bire bir ünlü bodur öyküsüne dayanan 2002 günlü bilimkurgu filmi Azlık Raporu’nda yapılan cürüm tahminlerini anımsatıyor.

Independent Türkçe’deki habere göre; eş tıpkısı yapay zeka tabanlı uygulayım bilimi, Japonya’bile makul zamanlarda muayyen bölgelerde suçların meydana gelme olasılığının istatistiksel yerine elan faziletkâr olduğu ara sıra belediyelerde vatandaş karakol güzergahlarını bilgilendirmek için halihazırda kullanılıyor.

Bu teknolojinin değişik varyasyonları tartışmalara sefer açtı ve Şikago Polis Teşkilatı aracılığıyla 2012’birlikte muteber Yanlışlık ve Mağduriyet Riski Modeli’nin tarihî olarak önyargılı verilerin kullanımı dolayısıyla kusurlu olduğu tayin edildi.

Bu çabalar, suçun etrafa yayıldığı “ısıdam noktalarda” ortaya çıktığına dayalı sismik bir yaklaşıma de dayanıyordu. Buna fiyat Şikago merkezli araştırmacılar şehirlerin ağdalanmış içtimai ortamının yanında yanlışlık ve polis güçleri teşkilatının etkileri arasındaki ilişkiyi bile çalışmaya kattı.

Şikago Üniversitesi’nden araştırmaya katılan sosyoloji profesörü Max Palevskym, “Mekansal modeller şehrin katıksız topolojisini görmezden geliyor” dedi.

“Ulaşım ağları sokaklara, yürüyüş yollarına, şimendifer ve otobüs hatlarına uyma porte. İletişim ağları ise analog sosyoekonomik geçmişe eş alanlara riayet mesabe. Modelimiz bu bağlantıların keşfedilmesini sağlıyor.”

Perşembe haset Nature Human Behaviour adlı bilimsel dergide, bu serencam araştırmayı detaylandıran “Kentlerdeki suçun görüngü düzeyinde öngörülmesi, MEMLUK şehirlerinde uygulamadaki taraflılığın tıpkı işaretini ortaya koyuyor” (Event-level prediction of urban crime reveals a signature of enforcement bias mağara BELLEK cities) antetli aynı makale yayımlandı.

Bireşimli zeka muhtel aksiyon gücünün yerini alıyor

 

Tartışmalar alevlendi: Bireşimli zekanın duyguları türlü mi?

 

Sayısal mecrada sentetik zekayla reklam avı

 

Sentetik ayn üretimi uzayda yapılacak!

 

Share: