Sudan, “kontak içindeki faaliyetlerini askıya alan” Afrika Birliğini kararı düzeltmeye çağırdı

Sudan Buyruk Konseyi Başkanı ve Kalaba Komutanı Orgeneral Abdulfettah umum-Hisse Senedi, ordunun 25 Teşrinievvel 2021’de sivil hükümeti görevden alması sonrasında ülkesinin Afrika Birliğindeki faaliyetlerinin askıya alma kararının düzeltilmesini istedi.

Emir Konseyinden yapılan açıklamaya bakarak, Belgit, BM 77. Genel Oturmuş kapsamında bulunduğu ABD’de Afrika Birliği (AfB) Periyot Başkanı ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile ayrımsız araya geldi.

Hüccet, görüşmede Sall’e “Sudan’ın Bağlanak içindeki faaliyetlerini dondurma kararını düzeltmesi” çağrısında bulundu.

Ordunun, politik güçlerin sivil bire bir hükümet inşa etmek üzere diyaloğu hızlandırmalarını ve uzlaşıya varmalarını beklediğini rapor eden Senet, sahadaki gerçeklerin görülebilmesi üzere Afrika Birliğinden benzeri misyonun beklendiğini aktardı.

Hisse Senedi, 25 Ilk Teşrin’deki ordu müdahalesinin ise ülkedeki güvenlik ve istikrarı korumayı hedeflediğini ayrıca Sudanlılara kapsamlı tıpkısı millî uzlaşma amacıyla punt vermeyi amaçladığını savundu.

Sall ise Sudanlı taraflara halkın çıkarlarına bakım fail uzlaşıya bitmek amacıyla diyaloğu tacil çağrısı yaptı.

Senet, AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki ile de ülkedeki siyasi genişlik ve intikal döneminde karşılaşılan sorunları görüştü.

Faki, birliğin Sudan’daki politik sürece katılımını sürdürmeye hazır olduğunu dile getirirken Belgit birlikte Faki’den Sudan’ı sponsor tutumlarını sürdürmelerini istedi.

Hisse Senedi, ABD’üstelik Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birlikte ayrı görüştü.

Ülkesinin, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyindeki “müzahir pozisyonundan duyduğu memnuniyeti” rapor eden Senet, Hartum ve Moskova ortada değişik alanlarda ortak hareket birliğinin sürdüğünü vurguladı.

Lavrov ise Sudan’ın “Rusya ile Ukrayna arasındaki krize ilişik nötr tavrına” övgüde bulunarak Rusya’nın Hartum’a desteğinin sürdüğünü kaydetti.

AfB, ordunun sivil hükümeti feshedip yönetime halk koyması nedeniyle 27 Teşrinievvel’da Sudan’ın birlikteki umum faaliyetlere katılımını askıya almıştı.

Sudan’üstelik, ordunun Başvekil Abdullah Hamduk’un arızi hükümetini görevden alıp olağanüstü hal ilan ettiği 25 Ekim 2021’den bu yana tamam enerjik benzeri hükümet kurulamadı.

Askeri hile ise Orak Ayı 2023’te kamu Sudanlıları temaşa edecek seçimlerin yapılmasının ardından iktidarı bırakmayı vadediyor.

Share: