SURLARDA TEHLİKELİ ÖZÇEKİM

DİYARBAKIR’bile UNESCO Dünya Ekin Mirası Listesi’ndeki 10-12 metre yüksekliği ve 3-5 metre genişliğindeki surlarda onlarca kişinin geçmek haram olmasına karşın özçekim yapması kameraya yansıdı.

Diyarbakır’birlikte uzunluğu 5 bin 200 metre olan, yüksekliği 10-12 metre, genişliği üstelik 3 ile 5 metre ortada mütebeddil ve restorasyon çalışmaları süren UNESCO Dünya Ekin Mirası Listesi’ndeki tarihi surlar, güneşli havada hariç çıkanlar ve şehir dışından gelenlerin uğrak mekanı oldu. Ziyaretçiler, çıkılması haram ve okkalı olan surlara çıkıp özçekim yapmayı tercih edince surlar doldu. kimi vakit tedenni sonucu anatomi ve yaralanmalı kazaların dahi yaşandığı surlara çıkanlar, tehlikeye aldırış etmeden fotoğraf çektirmeyi tercih etti.

İstanbul’dan Mardin ve Diyarbakır’ı sarmak için geldiğini tamlayan Gönül Sağıroğlu, “Surların haddinden fazla yüksek olması ve vatandaşların bilinçsizce buraya çıkmasıyla tehlikeye cebin çokça açıklar. Çok hareketli ve sistem çıkıyor. Tek can güvenliği bulunmayan. Bence buna benzeri çözüm bulunmalı” diyerek konuştu. Arkadaşı Fatma Aktaşcan ise çokça kalabalık ve korkutucu olduğunu söyledi.

‘TEHLİKELİ OLMASINA RAĞMEN ÇIKTIK’

Surlara sâdır Ela Bayka, “Tehlikeli olmasına karşın çıktık. Foto çektik. İnsanlar çıkıyordu tığ birlikte merakımızdan çıktık ve bence güzeldi. Çekinmeden bile insanlar gidebilir. Takkadak biraz baş aşağı edisyon. Düşme riski çokça var” ifadelerini kullandı.

Mercan Aras de surlarda ışık çekmenin popüler olduğunu belirterek, “Dokunaklı olmasına rağmen çıkarak ışık çekip geldik. Bence güzeldi. Bibi yukarıda foto çekenler var” dedi.

Share: