Tabii taş fabrikasında çarklar güneş enerjisiyle dönüyor

Bayburt’ta katıksız taş fabrikasının çatısına kurulan ruz panelleri yardımıyla erke maliyeti sıfıra inerken, üretilen aşkın erke gelire dönüşüyor.

Kentte 2017’üstelik, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla Uran ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Vilayet, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile şehremaneti marifetiyle “Doğal Taş Sektöründe Hikmet ve Teknolojiye Dayalı Istihsal Modeli” projesi kapsamında kurulan doğal taş fabrikasında üretim bitmeme ediyor.

Bayburt özellikle tutmak amacıyla birçok ilde çıkarılan doğal taşların işlendiği fabrikadan, Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’daki bir nice ülkeye tabii taş satışı gerçekleştiriliyor.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansının (KUDAKA) desteğiyle “Saf Taşı Natürel Enerji ile İşliyoruz” projesi kapsamında fabrikanın çatısına tahminî 9 ay önceki ruz panelleri yerleştirildi. 300 kilovat cıvıltı istihsal kapasitesine topluluk dizge yardımıyla hem fabrikanın enerji ihtiyacı karşılanıyor hem üstelik çok hareketlilik satılarak gelir elde ediliyor.

“Fabrikamızın yeryüzü şişman maliyetlerinden birini sıfıra indirmiş bulunmaktayız”

Bayburt TSO Başkanı Süleyman Seyhan, AA muhabirine, 2017’bile kente kazandırılan fabrikada, yörede çıkartılan doğal taşların işlenerek ihraç edildiğini, 35 kişinin da istihdamının sağlandığını söyledi.

Fabrikanın yönetim kurulu üyesi de olan Seyhan, fabrikanın enerji maliyetlerini tenkis etmek yerine sabık sene KUDAKA’ya, “Natürel Taşı Katıksız Erke ile İşliyoruz” adı ile proje sunduklarını tabir ederek, şöyle konuştu:

“Bu projeyi tamamen fabrikamıza kazandırdık. Enerji maliyetini sıfıra indirdik. Bunun beraberinde tükettiğimiz enerji kadar dahi gelir elde ediyoruz. Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Sulh Yeniçeri’ye ve KUDAKA’ya haddinden fazla teşekkür ediyorum. Fabrikamızın sunma iri maliyetlerinden birini sıfıra indirmiş bulunmaktayız.

Aylık giderlerimiz, işçi maaşları, zindelik ve gaz maliyeti. Fabrikamızın aylık tükettiği neşelilik tutarı yaklaşık 100 -110 bin lira civarında. Bunu çağ enerji sisteminden gelen destekle karşılıyoruz. Buna ekleyerek mahiye 90 ile 100 bin teklik ortada üstelik dirimlik elde ediyoruz.”

“Maliyetlerimizi minimize ederek rakiplik gücümüzü artırıyoruz”

Fabrikanın Umumi Müdürü İsmail Ceylan bile fabrikanın, katıksız taş rezervleri bakımından varlıklı olan yöreye hizmet etmesi amacıyla kurulduğunu ve yekpare yetenek çalıştığını belirtti.

Enerjinin, endüstri için haddinden fazla muhteşem maliyet unsuru olduğuna dikkati çeken vurgulayan Ceylan, “Şu anda tığ üstelik fabrikamızda ruz enerjisinden yararlanma ediyoruz. Bu bize iki cins yardım sağlıyor. Kullandığımız elektriği oradan sağlıyoruz, artanını üstelik satıyoruz. Yani hem enerjiyi oradan kullanmış oluyoruz, de dünyalık kazanıyoruz. Bu bizim amacıyla haddinden fazla majör etmen. Maliyetlerimizi minimize ederek rekabet gücümüzü artırıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ahu, bölgeye hizmet fail fabrikanın çağcıl teknolojiyle donatıldığını anlatarak, maliyetleri birlikte bu erke politikalarıyla minimize ettiklerini söyledi.Share: