Tarihi çekik St. Didier’e istilacı enva yerleşti

ANTALYA Marina açığında 1942’da batırılan St. Didier gemisine turistik dalışlar eden dalış eğitmeni Yusuf Öztürk, istilacı tafsilatlı dikenli bahir kestanesi ve aslan balıklarının tarihi batığı istilasını su altı kamerasıyla görüntüledi.

Antalya Marina açığındaki St. Didier batığı, turistik amaçlı dalış noktalarının başında geliyor. Batık, 15 metre derinlikteki eğin kısmıyla başlayıp, 30 metreye kadar ulaşıyor. Geminin biricik kıvılcım dipte yattığını belirten dalış eğitmeni Yusuf Öztürk, içindeki cephane ve ekipmanların ise turistleri tarihe yolculuğa çıkardığını söyledi.

İSTİLACI ÇEŞITLER İSTİLA ETTİGeminin ciharıyek yanının istilacı çeşitler namına bilinen uzun dikenli deniz kestanesi ve aslan balığının istilası altında olduğunu kamerasıyla görüntüleyen Yusuf Öztürk, “Bu yıl daha çok hücre batmaya başlayan tıpkı durumla alın karşıyayız. St. Didier, dünyaca adlı bir çekik. Batığa yerel ve yabancı dalgıçların katıldığı yüzlerce plonjon düzenliyoruz. Süveyş Kanalı üzerinden gelip Antalya Körfezi’ni istila eden ince dikenli bahir kestanesi ve arslan balıklarının popülasyonu herhangi bir geçen bölüm artmakta. Bu 2 çeşit da ağılı yerine biliniyor. Balığın vücudunun etrafından sarkan dikenleri dokunduğu kişiye zarar verebiliyor” dedi.’DÜZENLİ TEMİZLİK DALIŞLARI YAPILMALI’Tarihi batığın istilacı 2 türden temizlenmesi için düzenli dalış yapılması gerektiğini vurgulayan Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu balıkların ve kestanelerin temizlenmesi o batığın tanıtımı ve oraya tarz turistlerin sağlığı amacıyla mehabetli. Bunun için gerekenin bir an geçmiş yapılmasını istiyoruz. Bire Bir defaya anlaşılan yapılan sililik bu olayın gidişatını değiştirmez. Eğlenceli adına St. Didier’e deniz kestanesi ve arslan balığı ayıklama dalışları yapılmalı. Plonjon özne turistler ciddi cereyan fail aslan balıklarını ışık makineleriyle fotoğraflamak istiyor. Balık doğası dolayısıyla ağırbaşlı debi eden ve kaçmayan aynı balık. Lacerem reaksiyon vereceğini tahmin etmek üstelik baskı. Dalış simultane hırçın tıpkı şeyle karşılaşmayı da istemiyoruz. Onları o batıktan uzaklaştırıp temizleyebilirsek daha sağlıklı ve güvenli dalışlar olacak.”‘ST. DİDİER BATIĞI’NIN HİKAYESİ

İkinci Acun Savaşı’nda Almanlarla teşrikimesai fail Fransız hükümeti, Suriye’ye girip Lübnan’a doğru ilerleyen İngilizlere cebin, bölgedeki birliklerine asker ve mühimmat desteği koymak lüzumlu. Savaşta tarafsız artan Türkiye, öz topraklarından mühimmatın ve askerlerin geçişine müsaade vermez. Alman işgalindeki Selanik Limanı’na getirilen mühimmat, Qued Yquem ve Saint Didier ünlü ticari gemiye yüklenir. Qued Yquem gemisi, 1 Karı 1942 tarihinde Kumluca ilçesi Adrasan açıklarında Kıbrıs’tan koruyucu İngiliz savaş uçağı marifetiyle batırılır. Art tarafına Türk bayrağı çekici Saint Didier ise Antalya Limanı’na sığınır. Limanın 400 metre açığında demirleyen sefine, ayrımsız devir saat 16.00 sıralarında 2 İngiliz uçağının hedefi peki. Uçaklardan birinin attığı piston gemiyi ıskalar ve İskele Mescidi ile gümrük binası arasındaki bölgeye düşer. Patlamanın şiddetiyle Marina’nda 10-15 metre yüksekliğinde dalga oluşur. İkinci uçağın attığı adam ise geminin peş kısmına huruç paha. Akarsu almaya başlayan sefine, gecenin ilerleyen saatlerinde sulara gömülür. Uğraş gemisi batarken, 5 er yaşamını yitirir. 15’i gaileli, 275 çeri ise balıkçıların da sayesinde kurtulur.Share: