Tarihin sunma büyük bili sızıntısı

FİNANSGUNDEM.COM-DIŞ DUYUM SERVİSİ

Hong Kong gazetesi Sing Tao Daily ve Reuters News’in haberine göre, Çin’in Şanghay kentindeki amme güvenliği yetkililerinin selen tabanından 1 milyar kişinin zatî bilgilerinin sızdırdığı ortaya çıktı.

Sing Tao Daily, bunu tarihin arz balaban selen sızıntısı yerine aktardı. Yetkililer sızıntıyla ait bilgelik vermekten kaçınırken halkın gergin olduğu belirtiliyor. Basında çıkan haberlere göre, “China Dan” adlı aynı genel ağ kullanıcısı 30 Haziran’da milyarlarca beniâdem, bulunak, mevlit yeri, kimlik kartı ve cep telefonu numarası, sabıka kaydı ve milyarlarca tıbbi kaydı sızdırdı. İnternette yazdım, “Bu verileri 200.000 dolara satacağım” dedi. Antrparantez eski durumlar ve ihbarcılarla ilişik bilgilerin de elinde olduğunu paylaştı.

YETKİLİLER SAMUT

Çin Dışişleri Bakanlığı Matbuat Sözcüsü Zhao LijianJaoli Dien, “Bilmiyorum. Istimara yapmaktan kaçınacağım” dedi. İlgili bilgiler artık çevrimiçi adına görüntülenemese da yetkililer, telefon dolandırıcılığına özen edin ve ferdî bilgileriniz paylaşmayın şeklinde uyarılarda bulundu.

Bili ihlalleri yüzde 14 arttı

 

Twitter, Elon Musk’ın bili talebini kabul etmeye hazırlanıyor

 

Malezya’da iddia: Milyonlarca kişisel bilgelik 10 bin dolara satıldı

 

Kullandığımız uygulamalar ne verilerimize erişiyor?

 

Share: