Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Mersin’de Yörüklerle buluştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bu ülke, pandemi birlikte dahil kalkmak amacıyla hiçbir şeyin yokluğunu ve kıtlığını yaşamadı. Gün Çiçeği yağıyla ilişik dip niyetli çevreler ayrımsız girişimde bulundu, onlar da zaruri derslerini aldılar ve şu anda yağlık bizim buraların tabiriyle benzen liman.” dedi.

Kirişci, kentteki temasları kapsamında Efdal ilçesine sınırlı Sarıpınar Yaylası’nda, Mersin Ağacı İli Damızlık ve Kucak Muannit Yetiştiricileri Birliğince düzenlenen Üreticiler Buluşması’na katıldı.

Kirişci, buradaki konuşmasında, göreve geldiği günden bu yana nebati üretimde un, yağ, şeker hastalığı, hayvani üretimde et, benzen ve yumurtanın ciddi olduğunu dile getirdiğini hatırlattı.

2002 yılında göreve geldiklerinde 31,7 milyon küçükbaşa eşit bugün 57,5 milyon küçükbaşa ehil olunduğunu, 9,9 milyon büyükbaş sayısının ise 18 milyona çıktığını anlatım eden Kirişci, şunları kaydetti:

“Tabiatıyla kocabaş da heybetli ama bu ülkenin coğrafyası küçükbaş için. Bu ülkede bizim müstakil suretle küçükbaşa önem vermemiz gerekiyor. ve bundan hareketle birlikte inşallah küçükbaşı yaygınlaştıracağız. Tıpkı taraftan üreticiyi koruyacağız amma özge taraftan birlikte bu üreticinin kendisinin bile saha aldığı istihlak grubu, bu hitit bulunamaz halde görmemeli. Yani ette tıpkı en güvenliği bire bir bulunurluluk problemi yaşanmamalı diyerek biz dış satım yasakları getirdik. İhracat yasağı getirmediğimiz tarımla ilişik sadece kâr ve sebze. Ama zeytinyağı birlikte karışma kalkışmak amacıyla yekpare ihracata bahis olan konularla ilgilendiren tedbirleri aldık ve ülkemiz insanlarını göz önünde bulundurarak bu uygulamaları hayata geçirdik. Elbette ihtiyaç az çok bu dediğimiz yasaklarla ilişkin kaskatı olmadığımızı, öyle ayrımsız direnim peşinde olmadığımızı, ekonomik akım ettiğimizi, ihtiyaçlara bakarak bunu gündeme getirdiğimizi ortaya koyduk. Bundan ortalık dahi gâh yasakları kaldırdık ve bunların seyrini takip ediyoruz.”

Kirişci, Kovid-19 sürecinde kendilerini dünyanın süper gücü zanneden ülkelerin dahi acziyetini gördüklerini dile getirerek “Fakat bu mevki, pandemi birlikte karışma tevessül etmek amacıyla tek şeyin yokluğunu ve kıtlığını yaşamadı. Gün Çiçeği yağıyla ait üst niyetli çevreler bir girişimde bulundu, onlar da gerekli derslerini aldılar ve şu anda dünya bizim buraların tabiriyle süt liman. Bu, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde hükümetimizin izlemiş olduğu akıllıcasına politikaların tıpkısı tezahürüdür.” diyerek konuştu.

Hükümet adına dünyanın yaşadığı bu türbülanslı dönemde mukteza çalışmaları yaptıklarına dikkati çeken Kirişci, şöyle devam etti:

“Nebati üretimde bizim iki anne girdimiz var. Biri motorin, başkası basma. Hayvancılık yapıyoruz, tıpkısı girdimiz var. Yemleme. Şayet tığ nebati üretimde motorin ve gübreyi dışardan bulmak zorunda olan tıpkı ülkeysek, lazım istemez bu dışardaki gelişmelerden aksi yönde etkileniyoruz. İşler rayına girdiğinde bile bu olumluya dönmüşse eğer bize bile kısmi adına müspet yansıyor. Bir şekilde yemle ilgilendiren bile incelmemiş maddelerin benzeri kısmı yetersiz dışından döviz bazında geliyor.”

Kirişci, büyüklük olarak yerlileşme çabalarının balaban bire bir hemencek ilerlediğine dikkati çekerek “Mevki olarak bu soy ihtiyaçlarımızı, bazen gereksinimlerimizi karşılıyoruz. Tanrı izin verirse inşallah Akdeniz’dahi ve Karadeniz’dahi 2023 yılında kullanmaya başlayacağımız doğal gazla gelişigüzel azotlu gübrelerimizi üreteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, vekillik olarak 65 başlıkta toplanan destekleri olduğunu belirterek mail zamanda herkesin bu desteklerden e-cesamet üzerinden yararlanabileceğini aktardı.

TMO’nun 4 milyon 400 bin titrem tahıl alımı yaptığını ve alıma devam ettiğini anlatan Kirişci, vatandaşın şizoit paketlemek yenmesi üzere un sanayicisine uyguladıkları düzenlemenin benzerini yem sanayisinde dahi uygulayacaklarını sözlerine ekledi.

Sazak Valisi Yüksek Hamza Pehlivan de devletin, hükümetin ve bakanlığın teşvik ve desteğiyle kentte heybetli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan birlikte bugüne büyüklüğünde Yörüklerin destekçisi olduğunu belirterek artık birlikte seçkin ant yanlarında olmaya devam edeceğini aktardı.

Konuşmaların ardından Kirişci ve beraberindekiler, bölgedeki Yörük çadırlarını gezerek ailelerle görüştü.

Etkinliğe, Nazır Yardımcısı Nihat Pakdil, YANLIŞSIZ Parti Mersin milletvekilleri Yüksek Halk Ölçüsüz, Zeynep Gül Yılmaz ile MHP Mersin milletvekilleri Olcay Yordam ve Payidar Parıltı, Sazak Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, MHP Sazak İl Başkanı Zeynel Garaz Gölgeli ve Mersin Ağacı İli Maya Koyun Muannit Birliği Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Aksungur ile diğer ilgililer katıldı.

Share: