“Taş Mektep”in martir öğrencileri Kayseri’de anıldı

Sakarya Vadi Muharebesi’nde şehit sakıt, Kayseri Lisesi’nin akıbet dershane öğrencileri amacıyla anma töreni düzenlendi.

Kayseri Lisesi Milli Savaşım Müzesi bahçesindeki tören, ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Lisenin müdürü Yüksek Durmuş, yaptığı konuşmada, okuldaki akıbet dershane öğrencilerinin Çanakkale ve Sakarya savaşlarına katıldığını söyledi.

Sakarya Saha Muharebesi’nin 101’inci yılı olduğunu hatırlatan Durmuş, “Biz bugünlere, bu şehitlerimizin kanlarıyla, canlarıyla geldik. Bunlar bu ülkenin harcını, temelini kanlarıyla yoğurdular. Bu deneyimsizlik üstelik onların çizdiği bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş çağdaş medeniyetler seviyesine yansıtmak amacıyla ellerinden geleni yapacaklardır.” dedi.

Taş Okul Kayseri Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Ömer Uzunoğlu ise Sakarya Zaferi’nin yoğunluğu ve ağırlığının bütün gücüyle okulda hissedildiğini belirtti.

Lisenin kahramanlıklarla mahmul benzeri tarihi olduğunu vurgulayan Uzunoğlu, yurt üzere canını veren herkesi ve Sakarya Savaşı’nda şehit düşenleri bağlılık, saygı, minnet ve rahmetle andıklarını rapor etti.

Okulun 1920-1921 yılı hatim defterine, “Lise sonuç derslik talebeleri Sakarya Muharebesi için cepheye gidip bütünü cephede martir düştüğünden bu tahsil yılında okulumuz mezun verememiştir.” ibaresi yazılmıştı.

Share: