Tayvan, Çin’e ait 39 çarpışma uçağı ve 13 kavga gemisi aracılığıyla kuşatma altında olduğunu açıkladı

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinin ardından başlattığı, daha evvel açıklayan 4 günce süresinin ötesinde sürdürdüğü askeri tatbikatların 5’inci günüde, 39 kavga uçağı ve 13 uğraş gemisinin Cezire çevresinde görüldüğünü duyurdu.

ÇİN ORDUSU TAKİP EDİLİYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin hava ve bahir araçlarının elektronik strateji araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca uçaklardan 21’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların güçlük alanlarını sınırladığı akseptans edilen çekicilik ve bahir hattının doğusunda ve Tayvan’ın Çekicilik Savunma Tanımlama Bölgesi’nin (ADIZ) güneybatı bölümünde uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Bakanlık, Pelosi’nin Ada’yı görüşme ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin peşi sıra Cezire çevresinde tatbikatın başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin kavga uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, 4 Ağustos’ta Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan’ın “kişmiri suları” adına gördüğü bölgeye düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 savaş uçağı ve 13 çekişme gemisinin, 6 Ağustos’ta ise 20 uçak ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta ise 66 tayyare ve 14 geminin Ada çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

FİİLİ BİR ABLUKA

Çin’in serencam 4-7 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, buyuru ihtilafı içre olduğu Ada’nın çevresinde fiili tıpkı kuşatma oluşturmuştu. 6 bölgede planlı tatbikatlar zımnında gâh alanlar, sefine ve tayyare trafiğine kapatılırken boğazda düzenlilik endişesi zımnında seferlerin aksadığı bildirilmişti.

NOTAM SÜRESİ DOLMASINA KARŞIN BITMEME ETTİRECEK

Çin ordusu, mazi yapılan açıklamada, tatbikatlarla ilişik yayımlanan çekicilik ve bahir güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi alışveriş günü öğle saatlerinde dolmasına rağmen, tatbikatları sürdüreceğini bildirmişti.

ESIR TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NIN TAYVAN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 yabanlık Kurultay heyetinin güzeşte hafta yaptığı görüşme, Cezire’yı topraklarının parçası gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin hızla arkası sıra yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı birlikte Cezire çevresinde “ayrımsız kol askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 yıl aradan sonraları Ada’yı ülfet fail evvel BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önce 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı konuşma etmişti.

Share: