Tayvan Dışişleri Bakanı Wu: Çin, Tayvan işgaline tedbir yapıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu, düzenlediği matbuat toplantısında, Çin’in Tayvan adası etrafında düzenlediği tatbikatlara müteveccih açıklamalarda bulundu. Wu, Çin’in bu tatbikatlarla Tayvan işgaline tedbir yaptığını belirtti.

Tayvan’ın bahis konusu tatbikatları hızlı kınadığını ve bu tatbikatların sorumsuzca olduğunu belirten Wu, Çin’in eylemlerinin tıpkı sonucu namına bölgesel sulh ve istikrarın da tehlikeye girdiğini ifade etti. Wu, “Çin, Tayvan’ın işgaline ırgamak amacıyla askeri manevra yapıyor. Tayvan’birlikte halkın moralini zayıflatmak üzere serbest çaplı askeri tatbikatlar ve füze fırlatmalarının birlikte siber saldırılar, dezenformasyon ve konuşu zorlamalar yapıyor. Tayvan kesinlikle diğer ülkelerle ilişkilerini sürdürme ve uluslararası topluluğa katılma ve katkıda bulunma hakkına sahiptir. Tayvan halkı da demokratik herkes marifetiyle kolektif iradesini tabir etme hakkına sahiptir” dedi.

“ÇİN, TAYVAN’I YILLARDIR TEHDİT EDİYOR”

Çin’in Tayvan’ı yıllardır askeri anlamda gözdağı ettiğini tamlayan Wu, “Çin, Tayvan’ı yıllardır askeri namına zılgıt ediyor ve çabalarını artırmaya devam ediyor. Bu bire bir gerçeklik. Çin, Tayvan Boğazı üzerindeki mülkiyetini örtüsüz ilan etti. Çin, uluslararası toplumun, Tayvan Boğazı’nın sularında trafik özgürlüğünü ağırbaşlılık altına almaya çalışmaktadır” diye konuştu.

Share: