TBB Başkanı Sağkan: Yurttaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin sağlanamaması kabul edilemez

TBB Başkanı Sağkan: Yurttaşlarımızın duygusal ve mal güvenliklerinin sağlanamaması akseptans edilemez

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Varlık Sağkan, sarsıntı sonrası ilkin Hatay almak üzere bir nice ilde düzenlilik zafiyeti yaşandığını belirterek, “Yurttaşların can ve dünyalık güvenliğinin sağlanması devletin birincil görevi olup, bu kamu hizmetinin sağlanmasında devamlılık esastır. Rastgele ne koşul altında olursa olsun, yurttaşlarımızın birey ve mülk güvenliklerinin sağlanamaması kabul edilemez” dedi.

TBB Başkanı Geçim Sağkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, yer sarsıntısı bölgesindeki incelemelerine ait Ankara’daki genel şekil binasında matbuat toplantısı düzenledi. Sağkan, depremin etkilediği illerde 16 bin avukatın çalıştığını belirterek, stabil olmamakla alay malay 75 avukatın depremde hayatını kaybettiğini ve 24 meslektaşlarından bile bili alınamadığını söyledi.

‘KURTARMA EKİPLERİ GEÇ İNTİKAL ETTİ’Günün ilişki, el birliği ve tesanüt haset olduğunu vurgulayan Sağkan, “Ancak tıpkısı zamanda sorgulamak, hataları buyurmak, konuşmak ve hukuki süreci üstelik etkin şekilde kullanmak zamandır. Yer Sarsıntısı sonrasında derhal yer sarsıntısı bölgesinde olması beklenen gerek kurtarma ekipleri gerekse mülki ve yönetsel yetkililer ile kolluk kuvvetleri bir nice yerleşim birimine haddinden fazla geç fehim edebilmiştir. Esbak afetlerde birlikte müspet yardım ve destekleri mecmu kamuoyunca takdir edilen bu alanda uzmanlığı olan askeri birliklerin sahaya gönderilmesinde gecikilmiş, ilerleyen günlerde görevlendirme sayıları arttırılmıştır. Yine yapılan 4’üncü paye alarm çağrısı üzerine müspet geri çağ fail arsıulusal kontrol kurtarma ekiplerinin ülkemize kabullerinde gecikmeler yaşanmıştır. Maalesef hala enkazında say yapılamayan binalar, yardımına koşulamayan yurttaşlar, on paralık gidilemeyen köyler vardır. Deprem sonrası lüzum kurtarma gerekse depremden etkilenen yurttaşların barınma, tagaddi üzere yeryüzü anne ihtiyaçlarının karşılanması, yeniden ülkemizin beher noktasından zelzele bölgesine gönderilen yardımların zamanında ve etkin tıpkı şekilde depremzedelere ulaştırılması üstüne ara sıra amme görevlilerinin ihmalleri olduğu belirtik görülmektedir. Bu konuda vazifeli mülki ve yönetsel sorumluların derhal tayin edilerek haklarında hukuki süreçlerin başlatılması ve sürdürülmesi amacıyla takipçi olacağız” ifadelerini kullandı.’İŞKENCE VE KÖTÜ IŞ YASAĞI MUTLAKTIR’Deprem sonrasında ilkin Hatay görünmek için birçok ilde güvenliğin sağlanmasında zafiyet yaşandığını böyleyen Sağkan, “Yurttaşların fert ve servet güvenliğinin sağlanması devletin birincil görevi olup, bu kamu hizmetinin sağlanmasında devamlılık esastır. Temas hangi koşul altında olursa olsun, yurttaşlarımızın duygusal ve servet güvenliklerinin sağlanamaması akseptans edilemez. Devletin bir numara varlık nedeni, tamam üstelik böyle zamanlarda bu güvenliği sağlamaktır. Mavera yandan, bu zafiyetin ayrımsız sonucu olarak, çeşitli arakçılık ve soygunculuk iddiaları gündeme gelmekte; ayrıca bu suçların faili olduğu istikbal sürülen kişilere ezinç ve aci iş yapıldığı yönünde görüntüler, kamuoyunun gündemine gelmektedir. Bu duruma, bağlantı ve bütünlüğümüzü ve hususiyet devleti ilkemizi zedeleyecek ayrımcı tıpkı tiksinme dili üstelik maatteessüf eşlik etmektedir. Altını çizerek tefhim etmek isteriz ki, azap ve dağ münasebet yasağı mutlaktır. Bu yasağın ihlali, hiçbir koşul altında akseptans edilemez bir yabanlık suçu olup bu suçlarda zamanaşımının işlemediğini birlikte hatırlatırız. Hukuk devletinde kanun önünde hep eşittir ve suçu ispatlanana büyüklüğünde masumluk karinesi, suç ve cezaların kanuniliği ilkesi geçerlidir. Bu hususlara ilişkin etkili soruşturma yürütülmesi, faillerin açığa çıkarılarak cezalandırılmaları devletin bildirme yüce yükümlülüklerindendir” diye niteleyerek konuştu.’DEPREM BÖLGESİ TOPYEKUN CÜRÜM MAHALLİDİR’

Sağkan, depremin ilk gününden itibaren kamuoyunu sunma çok kaygılandıran meselelerden birinin dahi depremde ortaya sâdır zararlara ilgili delillerin karartılacağı, faillerin bulunamayacağı veya cezalandırılamayacağı olduğunu işaret ederek, “Bu kaygıları başlamak mümkündür. Deprem bölgesi şu anda topyekun bir cürüm mahallidir. Nedeniyle cumhuriyet altını savcılığının denetleme ve denetimi altındadır. Yürütülecek soruşturmalara anne oluşturacak deliller toplanmadan özellikle Mekân, Kentçilik ve İklim değişikliği Bakanlığı ve belediye binaları kalkışmak amacıyla hasarlı binaların yıkılmaması, yıkılmış binaların dahi enkazlarının kaldırılmaması gerektiği açıktır. Savcılıkların buyruk ve talimatı olmadan enkazların kaldırılması antrparantez yanlışlık teşkil edecektir. Bu hususla ilişik kendisine başsavcılıklar vasıtasıyla derhal emir verilmelidir” dedi.

Share: