TBMM Başkanı Şentop: “Imtiyaz, milletvekilinin şahsına sağlanan bir ayrıcalık değil”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, polisin belirlediği düzenlilik tedbirlerini gedmek amacıyla mebusluk ve mebus dokunulmazlığının kullanıldığını belirterek, “Bizim üstelik buna cemaat çıkmamız isteniyor. Katiyen hakeza aynı madde olanaksız.” dedi.

Şentop, TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Divan Başkanlığının 2023 yılı bütçesine ilgilendiren milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Yazılı istifham önergelerinin 24. ve 26. teşri dönemlerine bakarak henüz fazla cevaplandığını belirten Şentop, “(Hükümet sistemi değişti, kayıtlı istifham önergelerimize cevap verilmiyor…) Böyle bire bir özdek bulunmayan. Vekil sisteme bakarak, başkanlık sisteminde oransal kendisine elan çok yanıt mevdu.” diye niteleyerek konuştu.

Henüz ilk Başbakanlıkta ve bakanlıklarda kanunlar ve kararlarla ilgili tıpkı mutfağın bulunduğunu hatırlatan Şentop, “Orada tıpkısı mücahede yapıldığında benzeri birlikte sahadan mevrut bilgiler bile değerlendiriliyor, neticede bir düzenleme yapılacaksa bu, muhtelif aşamalardan evvel bakanlığın seçim kararlar ile ilişik birimlerinde değerlendiriliyordu. Henüz bilahare

Başbakanlıkta baştan ele alınıyor ve orada uzun bire bir değerlendirmeden sonradan Meclise geliyordu. Divan komisyonlarımız, hazırlanmış bu yemeği az buçuk ısıtarak sunuma amade hale getiriyordu. Imdi bakanlıklarda de Cumhurbaşkanlığında dahi kanun hazırlama ve ilişik birimler yani ‘aş damı’ bulunmayan. Tekâlif, milletvekilleri eliyle verildiği için böyle bir aş damı kalmadı.

Dolayısıyla bu mutfağın Mecliste oluşturulması geçişsiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Mecliste “mutfak adına çalışabilecek organizasyonun bulunduğunu” belirten Şentop, şöyle konuştu:

“Meclisimiz, yasama uzmanları itibarıyla çok nitelikli, muttasıf arkadaşlara eş. Yasa teklifleriyle ilişkin tıpkısı ünite oluşturduk. Milletvekillerimize bu birimimiz bakım veriyor fakat bu yeterli değil. İçtüzüğün kullanılmamış sisteme göre ele alınması gerekiyor. Komisyonlara şimdikinden ayrımlı yetki verilmesi geçişsiz. Örneğin, dinleme yetkisi verilmesi gerekiyor. Komisyonlar örneğin ayrımsız konuyla ilgilendiren mevrut şikayetler konusunda, bu konuyla ilişik tarafları çağırıp dinleyip ‘Bu alanda kanuni aralık var, bir düzenleme yapılmalı’ dediği takdirde, bilfarz komisyonun ayrımsız hazırlık yapılıp belki komisyon eliyle bire bir yasa teklifi verilebilir. Bizim burada iyi tıpkısı mutfak kurmamız geçişsiz. Malzemelerimiz var, seçme husus hazır ama İçtüzük değişikliği gerekiyor. Komisyonlar şu anda verilen tıpkı kanun teklifinin, Meclis Başkanlığınca kendilerine havalesi üstüne çalışabiliyorlar. Bunun değişmesi gerekiyor, komisyonların üstünlük alıp yasama süreçlerinde daha aktif hale gelmesi lazım. Bu, yeni aynı mantıkta İçtüzük çalışması geçmek. Bunu müteaddit defalar dile getirdim ama belirgi alınamadı. İnşallah 28. Dönem’in genişlik makro konularından biri bu tamam.”

“Dokunulmazlık, milletvekilinin şahsına sağlanan tıpkı dokunulmazlık değil”

Sedir Başkanının, milletvekillerine yapılan muamelelere karşı çıkması ve bu konularda açıklama yapması üzerine değerlendirmelerin yapıldığını tamlayan Şentop, “Sayın Sevgili Yarım ile ilgili konuya değineyim. Yüksekova Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca benzeri ahit kendisine zedelenmek iddialarıyla ilgili benzeri sormaca başlatıldı. Hakkari Itimat Müdürlüğü, o sıra itibarıyla konuyu açıklığa kavuşturmaya yönelik bir inceleme ve araştırı süreci başlatmış.” dedi.

Herkesin ayrı değerlendirmesi olduğunu rapor fail Şentop, “Hepimiz lacerem kişi değerlendirmemizin akla yatkın olduğuna inanıyoruz. ‘Benim değerlendirmem arz doğrudur ve yegâne doğrudur. Siz da böyle eyitmek zorunda olduğunuz üzere sizin dahi aksülamel vermeniz geçişsiz.’ kabil benzeri yaklaşım kavisli. Bunu haddinden fazla yadırganan buluyorum.” ifadelerini kullandı.

Şentop, milletvekili dokunulmazlığının, milletvekilinin şahsına sağlanan aynı ayrıcalık olmadığını, teşri faaliyetlerinin akilane yürümesi için milletvekiline sağlanan bire bir imkan olduğunu dile getirdi.

Şentop ile Gergerlioğlu arasında gerilim

Bu sırada, HDP Kocaeli Saylav Ömer Faruk Gergelioğlu’nun, “Bir Nice vekilimiz saldırıya uğradı. Mustafa Yeneroğlu ve Ayşe Acara Başaran’a polis saldırısı ve hakaret var.” sözleri üzerine gerginlik yaşandı.

Sedir Başkanı Şentop, Gergerlioğlu’na, “Meseleyi tahsis etmek istiyorsun. Meclisin bütçesini konuşuyoruz, çok açıklama yaptık amma saplantı, münhezim ayrımsız nitelik olunca meşruhat bire bir bedel ifade etmiyor. Bire Bir kulağından giriyor, diğerinden çıkıyor. Burayı sabotaj ediyorsun, terörize ediyorsun.” karşılığını verdi.

Şentop, Çekim ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan’a seslenerek, “Sayın Komutan yetkiniz var. Komisyonu çalışamaz ayla getiren, encümen üyesi sıfır bu arkadaşı dışarı çıkaralım.” dedi.

Bunun üzerine Yılmayan, Gergerlioğlu’nu, “Hakeza tıpkısı üstünlüğünüz namevcut, hakeza bağırarak çağırarak düşünüm rapor edemezsiniz. Bura eylem yapılacak kayran değil.” diye niteleyerek uyardı.

Sözlerini sürdüren TBMM Başkanı Şentop, “Mebus dokunulmazlığını, teröristi ve yıldırı örgütünü övücü eylemlerin önüne koyup milletvekillerini polise cebin aynı dayanma unsuru olarak bürümek, milletvekilinin ve TBMM’nin bakımından bağdaşmayan aynı kapı. Görüyorum, milletvekilleri eylem gösteri geziyor. Polisin belirlediği güvenlik tedbirlerini kırmak için mebusluk ve milletvekili dokunulmazlığı kullanılıyor. Bizim dahi buna cemaat çıkmamız isteniyor. Katiyen hakeza aynı molekül imkânsız. Biz TBMM’ye ve milletimizin iradesine erbap çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu tam HDP Kocaeli Saylav Gergerlioğlu’nun, polisin bazı milletvekillerine ivinti uyguladığı iddiasına ilişik dövizleri göstererek, “Bu insanlar ölünce mi konuşacaksınız?” diyerek bağırması üzerine yeniden tartışma çıktı.

Karşılıklı bahis atmaların sürmesi üstüne Şentop, Gergerlioğlu’na, “İşi gücü tezahürat. Bu, çıktı siyasetle değil tıpla açıklanacak tıpkısı boyut. Hakeza ayrımsız madde gayrimümkün.” tepkisini gösterdi.

Araya giren Alt Kurul Başkanı Yılmayan, Gergerlioğlu’nu sükunete ve komisyonun düzenini

bozmamaya çağırma etti.

RTÜK üyeliği seçimi tartışması

Radyo ve Göstergeç Peş Oturmuş (RTÜK) üyeliği seçimi konusundaki tartışmalara da değinen Sedir Başkanı Şentop, “Henüz önceki eş benzeri durumla karşılaşılmadı. Gâh arkadaşlarımızın değerlendirmeleri ‘Önceki uygulamalar bilcümle böyleydi, seçme günü asıl alınıyordu…’ şeklinde. Namevcut hakeza benzeri husus. Çünkü eskiden, seçme günüyle sürecin başladığı ve boşalmanın olduğu aktarılma ortada bire bir çözülüm farkı yoktu. Şimdiye büyüklüğünde hiç idmansız, yaşanmamış. İlk posta böyle bire bir şeyle karşılaşıyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Son 2-3 mahiye sürede RTÜK üyelik dağılımının partiler arasında düz değiştirdiğini, böyle tıpkısı sürecin henüz ilk yaşanmadığını anlatan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yasa üstelik bunu öngörmemiş. Zımnında burada hangi tarihteki çözülüm esas alınmalı? Bununla ilgilendiren üç konu müstakbel sürülebilir. Biri, seçimin yapıldığı aktarılma, biri sürecin Mecliste resmi olarak başlatıldığı ruz, diğeri ise üyelikte boşalmanın olduğu tarih. Seçimin yapıldığı gün alınabilir mi? Yasa buna engel, haddinden fazla bariz. Nedeniyle günlük saylav değişimlerini temel alarak bu işi yapabilmemiz cins değil. Biz diyoruz ki boşalmanın olduğu çağ esas alınmalı. Boşalmanın olduğu çağ esas alınırsa ne RTÜK Başkanı hangi ant yazmış hangi da Meclis Başkanının tasarrufu, bunların ayrımsız kıymeti kalmaz. Hakeza sabit, değiştirilemez, manipüle edilemez benzeri olguya dayandıralım istiyoruz.”

Konuşmaların ardından yapılan oylamada TBMM, Amme Denetçiliği Kurumu ve Sayıştayın 2023 yılı bütçeleri kabul edildi.

Share: