TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yılmayan sarsıntı tedbirlerine ilişik toplantıda konuştu Açıklaması

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, yer sarsıntısı konusunda yapılan icraat ve alınacak tedbirlere ilişik, “Tespitler neticesinde yenileme çalışmalarını hızlandıracağız. Kent planlamasında kırık haritalarına bakarak planlamalar ayırmak gerekiyor.” dedi.

Yılmayan, Bingöl Belediyesi Toplantı Salonu’nda hareket tedbirlerine ilgili planlı toplantıda yaptığı konuşmada, “asrın felaketi” namına nitelendirilen ve çokça şişman etkisi olan iki balaban deprem yaşandığını söyledi.

Bingöl’ün depremzedeler üzere büyük bir dayanışma ruhu gösterdiğini belirten Yılmayan, 1411 amme personelinin sarsıntı bölgesinde olduğunu kaydetti.

“5 bin 326 depremzede vatandaşımızı Bingöl’bile konuk ediyoruz. Bingöl’dahi soba, konteyner, gezmen tuvalet ve banyo üretimi yapılarak hareket bölgesine gönderiliyor. STK ve fahri kuruluşları da kutlama ediyorum. Duygusal kurtaran profesyonel ekiplerimiz var. Bu ekiplere de teşekkür ediyorum.” diyen Yılmaz, ilerleyen dönemde taharri istirdat üzerine gerekseme duyulan alet ve ekipmanın geliştirileceğini tabir etti.

Bingöl’bile yapıların yüzde 25’inin 2003 öncesi yapıldığını kaydeden Yılmayan, şöyle konuştu:

“Yüzdelik 75 yapı stokumuzu yenilemiş durumdayız. Kamu ve okullarımız yenilenmiş durumda. Tespitler neticesinde yenileme çalışmalarını hızlandıracağız. Şehir planlamasında kırık haritalarına göre planlamalar ayırmak gerekiyor. Üniversitemiz ile TÜBİTAK’ın bu konuda çalışmaları var. Afet etkinlik raporlarına göre mukteza çalışmaları yapacağız.”

Kıran zamanlarının bağlanak ve el birliği zamanları olduğunu, ihtiyaçlara odaklanılması müstelzim aynı dönemin yaşandığını tabir fail Yılmayan, şöyle bitmeme etti:

“Gelecekte akademik dünya ve sivil sosyete ile yer sarsıntısı çalıştayı yaparak çok elan şümullü sefer haritasını belirleyeceğiz. Hükümetimiz birçok afet sonrası şehirleri yeniden mamure etti. Yıkılan kentlerimizi da baştan bayındırlık edecektir. Paydaşlık ve yardım sağlayıcı, fedakarca etkin bütün kamu kurumlarına, yerli yönetimlere, patika kuruluşlarına ve sivil toplum kurumlarına teşekkürname ediyorum.”

Toplantıya DÜRÜST Tümen Bingöl Mebus Feyzi Berdibek, Şehremini Erdal Arıkan, kaza şehremaneti başkanları, kamu kurumları ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri da katıldı.

Share: