Tedaviyle sağlığına kavuşan zooloji stajyerlerin sevgisiyle dirilik bağlanıyor

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde tedaviyle sağlığına kavuşan hayvanlar stajyer öğrencilerin sevgisiyle bile can tutunuyor.

Hastalanan sahipli hayvanlar ile çeşitli nedenlerle katıksız hayat alanlarında yaralanan, zehirlenen, parasız ve yardıma eksikli karışık hayvanlarına SİÜ Efsanevi Hastanesi’nde alanında ehlivukuf veteriner hekimlerce tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunuluyor.

SİÜ Veteriner Fakültesinde öğrenim gören 4. ve 5. derslik öğrencileri stajlarını fakülte bünyesindeki hayvan hastanesinde yaparak mesleğe hazırlanıyor.

Efsanevi hastanesinde bu yıl staj işleyen 30 mektepli, Siirt ve kasaba illerden hastaneye getirilen sahipli ve iyesiz kedi ve kapik ile değişik türden kuşların tedavisine ve rehabilitasyonunda ehlivukuf baytar hekimlere destek oluyor.

Öğrenciler dostlukla bağlandıkları hayvanların iyileşmesi amacıyla onlara şefkatlilik gösteriyor.

“Hastaların tanılama, tedavi ve operasyonlarına havari oluyorlar”

SİÜ Hayvan Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ali Gülaydın, AA muhabirine, 5 sene önceki faaliyete giren hastanede hayvanların kişileştirme ve tedavisinin başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

Yaz döneminde fakültede okuyan 4. ve 5. sınıf öğrencilerin stajlarını hastanede yaptığını anlatım fail Gülaydın, “Hastaların teşhis, tedavi ve operasyonlarına koruyucu oluyorlar. Öğrenciler da cerrahi operasyonlara giriyor. Siirt’in birlikte Diyarbakır, Mardin ve Bitlis kabil çevre illerden bile marazlı alıyoruz. Bu hastalarımız genellikle trafik kazasından kaynaklı yaralanmalar. Onun dışında bir nice tanıya ve tedaviye gerekseme olan tutkun geliyor. Siirt ve Kurtalan belediyeleri ile protokolümüz var. Sokak hayvanlarının her tür tanılama ve tedavisine yanıt veriyoruz.” dedi.

Gülaydın, sokak hayvanları ve özge canlılar amacıyla duyarlılık çağrısında bulunarak, herkesten konu ve kadeh önlerine bir kap su ve mama bırakmalarını beklediklerini belirtti.

“Sunu yetişkin tedavi birlik”

Stajyer öğrencilerden Narincan Güdücü, staj üzere Siirt Üniversitesi Efsanevi Hastanesi’ni yeğleme ettiğini, arkadaşlarıyla yaz ayını hayvanlarla bire bir arada geçirdiklerini söyledi.

Güdücü, sürekli hayvanlarla ilgilendiklerini anlatım ederek, iyileştiren otama ve cerrahi operasyonlara destek verdiklerini belirtti.

Güdücü, “Hayvanlara yem veriyor, su içiriyoruz. Onları gezdiriyoruz. Oyun oynatarak iyileşmelerine havari oluyoruz. Bildirme koskocaman otama banko merbutiyet. Olabildiğince görelik vererek, oyun oynatarak onlara bekledikleri ilgiyi gösteriyoruz. Marazlı hayvanları iyileştirerek mutlu oluyoruz.” diyerek konuştu.

“Efsanevi sevgisi olmasa bu meslek yapılmaz”

Müzzemil Hattap Soysal, hastanede tedavisi süren hayvanlarla yakından ilgilendiklerini anlattı.

Bu iz üzere hayvan sevgisinin önemine değinen Soysal, “Efsanevi sevgisi olmasa bu çığır yapılmaz. Bilcümle hastalarımıza sahipli veya iyesiz hiç ayırt etmez elimizden gelen sunu gür tedaviyi uyguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Emine Sönmez da hastaneye getirilen hayvanları sağlığına kavuşturmanın kendilerini bahtiyar ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hayvanat rahatsızlıklarında insanlar üzere bunu dile getiremiyorlar. Mecburen bizim anlamamız gerekiyor. Bağırıyorlar, keskin çekiyorlar. Onların dile getiremediği şeyleri nüfuz etmek fena hâlde aynı ruh.”

Muhammed Elhafız ise Siirt Üniversitesinde okuduğunu, darülfünun bünyesinde hizmet veren hastanede staj yapmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.Share: