Tekvando şampiyonasına revan 4 kişinin öldüğü kazayla ilişik dava süreci başladı

Eskişehir’de mart ayında tekvando şampiyonasına müracaat etmek üzere otomobille yola sâdır 4 kişinin ölümüne bozukluk olduğu iddiasıyla tutuklanan otobüs sürücüsünün yargılanmasına başlandı.

1. Alçak Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, vakfedilmiş maznun Ercan A, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yan avukatları katıldı.

Savunmasını eden Ercan A, olayda kusurunun bulunmadığını sav ederek boşaltma ve beraat talebinde bulundu.

Olay haset Seyitgazi ilçesi Kırka Mahallesi’ndeki fabrikadan kısaca 10 servis arabası ile Eskişehir’e akıllıcasına yola çıktıklarını belirten Ercan A, şöyle bitmeme etti:

“Diğerleri beni yolda geçti. Ben yer sondan geliyordum, kaza adına 8-9 kilometre kaldığında belli belirsiz yağmur başlayınca hızımı azalttım. Alınan raporda hızım 55 kilometre çıkmıştır. Önümde hafif rampa vardı, rampayı çıktım sağa akla yatkın virajı döndüm. Servis otobüslerinden ikisinin yolun sağlıklı tarafında park yeri etmiş olduklarını gördüm. Biri mutedil abdestbozan çizgisine akilane durmuştu. Aramızda 15-20 metre açıklık kala bu araçlara çarpmamak için kaba fren yaptım. Bunun etkisiyle açar kontrolden çıkarak sola doğru hareket etti. Cebin şeritten gelen aracı görünce çarpmamak amacıyla sola makul kırdım. Bu açacak bile bana çarpmamak için sağa kırdı, yoldan çıktık ve tarlada çarpıştık.”

Sanık, uğrunda duran iki servis aracının dörtlülerinin yanmadığını müstakbel sürdü.

Kazanın, bu iki aracın durması dolayısıyla meydana geldiğini doğacak süren Ercan A, “İsteselerdi kere kenarında mevcut ceplere çekebilirlerdi. Buna antlaşma ve imkanları vardı. Nöbet üstünde durdukları üzere kaymakamlık meydana gelmiştir. Kazanın meydana gelmesinde benim kusurum bulunmayan.” dedi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına değişmeyen vererek tanık ifadelerinin alınması ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Ercan A. idaresindeki 26 S 6055 servis otobüsü, 7 Mart’ta, Eskişehir-Afyonkarahisar kara yolunun 54. kilometresinde 26 ABH 156 plakalı otomobille çarpışmıştı. Kazada, Afyonkarahisar’bile gerçekleştirilen Ekol Sporları İller Arası Tekvando Gençler Grup Eleme Müsabakaları’na gitmek için otomobilde bulunan tekvando antrenörü Eşsiz Özsoy, kızı milli sporcu Semanur Özsoy ile sporcu velisi Hüseyin Kaplan yaşamını yitirmişti. Gösterişli yaralanan sportmen Taha Heybet Zerrin ise 24 Mayıs’ta hastanede hayatını kaybetmişti. Kaymakamlık sonrası tutuklanan Ercan A. karşı “taksirle gürpedek fazla kişinin ölümüne sebebiyet yüklemek” suçundan sevgili açılmıştı.

Share: