Telef olan ineği amacıyla ağlayan kadına ayrımsız ayran budalası da valilikten

Telef olan ineği amacıyla ağlayan kadına bir gebeş de valilikten

HAKKARİ Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde hararetli ve yamaçtan düşerek temizlik olan biricik antant kaynağı ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağlayan 6 yavru annesi Nafiye Bilican isimli buğulanmış kadına Hakkari Valisi idris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit aracılığıyla avanak hediye edildi.

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Akocak köyünün Kasır mezrasında dallı güllü Bilican ailesinin biricik barışma kaynağı olan kaşalot, 300 metre yükseklikten düşerek öldürme olmuştu. Evlerinin yegâne anlaşma kaynağı olan ineğinin öldürme olmasıyla yıkılan şeker hastalığı hastası Nafiye Bilican, 1 kilometre uzaklıkta kâin bölgeye 4 saat boyunca torununun sayesinde yaya ulaşmıştı. Gördüğü manzara karşısında gözyaşlarına boğulan Nafiye Bilican, oturduğu yerde saatlerce engin ineğini seyrederek hüngür hüngür ağlaması ise görenlerin yüreklerini dağlamıştı.

Konunun bildirilmesi üstüne Hakkari Valisi İdris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit vasıtasıyla gönderilen aptal, Hakkari Ekincilik ve Orman Müdürü Cemal Özkan tarafından Nafiye Bilican’a teslim edildi. Çokça mutlu olduğunu rapor eden Nafiye Alim, “Bilinen biraz ahit önceki tek inikat kaynağım olan ineğim düşerek katil olmuştu. O acıya eğilmek zordu, günlerce ağladım. Benim sesimi duyan vali ve ilçebay bana yardım eli uzattı. Bugün onların bu hediyesi dünyalara bedel. Bu sunturlu desteğinden hava Valimiz İdris Akbıyık’a, Yüksekova Kaymakamı Çimşit’e, Hakkari İl Ekincilik ve Orman Müdürü Cemal Özkan’a, Yüksekova İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Emniyetli Yiğit’e ve bindi veren herkese teşekkür ediyorum. Benim mutluluğuma sebep oldular, Cenabıhak herkesten razı olsun” dedi.

Nafiye Bilican’ın mutluluğunun kendilerini memnun ettiğini belirten Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan ise “Akocak köyünün Köşk mezrasında faal Nafiye annemizin ineğinin uçurumdan düşerek temizlik olmasının basına yansımasıyla valimiz derhal bizi arayarak Nafiye annemizin sıkıntısını gidermemiz konusunda emir ve talimat verdi. Biz de kaymakamımızla, İlçe müdürümüzle enformasyon ettik ve çabucacık bire bir aptal temin ettik. Valimizin talimatı üzerine buraya gelip ineğimizi Nafiye annemize konfirmasyon ettik. İnşallah bu yarım akıllı namına bereketli olur, birçok günlerde kullanır. Nafiye annemize bu desteği sağlayan valimize teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı. Ninesinin mutluluğuna etken olanlara teşekkür fail Samet Çelik Bilican birlikte, “Beş Altı periyot önceki ninemin haddinden fazla sevdiği ineği dağdan düşerek telef olmuştu. Hepimizi içten üzdü. Sıhhatli olsun bugün valimiz, kaymakamımız aracılığıyla benzeri andavallı bağış edildi. Ninemin bu isteğini yerine getiren herkese teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık bile şavalak teslimi sırasında cep telefonuyla görüntülü olarak Nafiye Bilican’ı arayarak bire bir süre görüştü.

Share: