THY’den yılın ilk yarısında 737 milyon dolarlık kesin kar

THY Umumi Heyet ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Kül dünyayı ektisi altına alan yüksek enflasyon seviyeleri, operasyon yaptığımız seçkin istasyonda sakil maliyet artışlarına etmen oldu. Bu sayede yükselen akaryakıt maliyetlerine rağmen yılın ilk şeş ayında 737 milyon dolar kemiksiz kar elde ettik.” dedi.

Ahmet Bolat, şirketin 2022 yılı 6 mahiye göstergelerine ait yaptığı değerlendirmede, son 10 yılda karşılaştıkları krizlerde attıkları aceleci adımların ve enerjik hile anlayışlarının yalnız rakamlarla açıklanmaması gerektiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanında çekicilik yolu şirketleri ve havalimanlarının krizden huruç tedbiri adına çalışanlarıyla yolları ayırmayı yeğleme ederken kendilerinin çalışanlarla gelişigüzel yürümekten vazgeçmediğini dile getiren Bolat, müstevli tedbirleri dolayısıyla küresel anlamda çalışan sayısının hava yolu şirketlerinde sayı farkı yüzdelik 10, düzlük hizmetlerinde ise yüzde 29 azaldığını aktardı.

Bolat, bahis konusu dönemde THY üzere bu oranın yüzde 1’in altında kaldığını kaydederek, bu ayrılıkların esas nedeninin dahi emeklilik ve çalışanların zat tercihi olduğunu bildirdi.

Salgın kısıtlamalarının tüm anlamıyla sona ermediğini ve eskimemiş tıpkı krizin henüz olduğunu nâkil Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Az Buçuk geçmiş bahsettiğim işten çıkarmalar ve grevler zımnında özellikle Avrupa tutmak için havalimanlarında kalifiye personel bulunamıyor. Oralarda sonu gelmeyen boarding kuyruklarıyla, devasa bagaj yığınlarıyla karşılaşıyoruz. Yolcularımız uçağa vaktiyle gelemediği üzere havalimanları üstelik uçaklarımızın hızına yetişemiyor, eskiden kalkış oranlarımız düşüyor. Bu buut operasyonlarımızı inatçı etkiliyor. Avrupa’dan eskiden cereyan edemediğimiz için sıkı içinde da gecikmeler yaşıyoruz.”

“Aynı anda gökyüzünde olan THY uçağı sayısı tek görülmediği kadar fazla”

Ahmet Bolat, THY’nin 2020 ve 2021’da network taşıyıcıları beyninde Avrupa’üstelik sunma çok uçuş gerçekleştiren ve arz haddinden fazla kapasite sunan hava yolu olduğuna değinerek, “8 Ağustos itibarıyla 2022 yılında ortalama 1.206 günlük pervaz sayısıyla network taşıyıcıları arasında 1. sırada yer alıyoruz. Avrupa’daki aksaklıklar sebebiyle iptaller yaşıyoruz peki amma ortaklığımızın uçuş halel oranları Avrupa ortalamasının berenarı altında.” diye niteleyerek konuştu.

Kovid-19 sonrası sâri talebinde bekledikleri artışın gerçekleştiğini dile getiren Bolat, “Hem kalifiye ekiplerimiz hem üstelik seçkin dönüş büyüyen çağcıl tayyare filomuzla bu talebi yer faziletkâr verimlilikle yönetiyoruz. Filomuza kullanılmamış katılan uçaklarımız var, onları boyayacak vakti dahi ayıramıyor seçkin mevrut uçağı yeryüzü kısa sürede operasyona karışma ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bolat, filolarındaki muasırlaşma ve gençleşme sayesinde 2019’a kıyasla daha az teknik sorunla karşılaştıklarını kaydederek, benzeri anda gökyüzünde olan THY uçaklarının sayısının tarihte on paralık görülmediği büyüklüğünde fazla olduğunu vurguladı.

Kademeli olarak artırdıkları arsıulusal eğreti kapasitelerinin haziran itibarıyla 2019 verilerinin yüzde 22 konusunda çıktığını nâkil Bolat, “İkinci çeyreğin tamamında ise toptan ölçekte 2019’un ayrımsız dönemine bakarak uluslararası kapasitesini arz haddinden fazla artıran network taşıyıcısı olduk.” şeklinde konuştu.

“Dünyada sunu çokça uluslararası dayak sığa sunan üçüncü çekicilik yoluyuz”

THY Yönetim Kurulu Başkanı Bolat, şu dakika dünyada sunma haddinden fazla arsıulusal destek kapasitesi sunan üçüncü çekicilik yolu olduklarını belirterek, Avrupalı gelgel yollarının 2019 kapasitesinin yüzde 81’ine, toptan hava yollarının ise ancak yüzdelik 65’ine ulaştığı bu dönemde nazik bire bir ayırt ortaya koyduklarını söyledi.

Bolat, “Pandemide şayet pervaz ekibinden vazgeçen çekicilik yolu şirketlerinden olsaydık zaman bu kapasiteyi ortaya koyamazdık. Ekiplerimizin dinamizmi ve misafirperverliği da bizim amacıyla çok kızıl.” diye niteleyerek konuştu.

Enerji ve jet yakıtı fiyatlarının arttığı bu dönemde akaryakıt giderlerinin yüzde 51 yükseliş gösterdiğini aktaran Bolat, “Bütün giderlerimiz tıpkısı dönemde yüzdelik 13 civarında çoğalma gösterdi. Maliyetlerimiz üzerinde korkulu bastırık oluşturan bu harcama baskısını, riskten dehalet amaçlı yaptığımız mali işlemler ve varlıklı network yapımızın getirdiği gelirle kaldırılmış etmeye çalıştık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bolat, Türkiye’nin hem gönüllerde hem üstelik marka araştırmalarında yer kızıl şirketi unvanı taşıdıklarının farkında olduklarını kaydederek, bu manalı rollerin kendilerine yüce sorumluluklar yüklediğini, Türk bayrağını gururla taşırken, ülkeye sunu iyisini vermek istediklerini anlattı.

“Stopover” ve “Touristanbul” projelerine değinen Bolat, “Ülkemize transit uçuşu için gelen yabancı yolculara ‘gel gelişmemiş süre bile olsa İstanbul’u yaşa’ diyoruz. Hiçbir katma ücret istemiyoruz bunun için. Aynı geceleyin otelde konaklattığımız birlikte oluyor. Yeter kim benzeri görsün, görsün kim sonradan henüz mufassal zaman ayırması gerektiğini görsün.” ifadelerini kullandı.

“THY, güçlükle içi pazar payını yılın önceki yarısında yüzdelik 64’e yükseltti”

Ahmet Bolat, küsurat kapasiteyle alay malay ikinci çeyrekte bütün yolcu talebinin 2019’un benzeri döneminin yüzdelik 12 üstünde gerçekleştiğini, doluluk oranlarının 2019 seviyelerini yakaladığını söyledi.

Bolat, “Arsıulusal direkt bulaşıcı sayımız Eş-Haziran 2022 döneminde 2019’a bakarak yüzdelik 8,3 artarak mecmu arsıulusal yaya değişiminden 11,9 benek efdal gerçekleşmiştir.” diye konuştu.

Haziranda 2019’a göre uluslararası direkt yaya artışının yüzde 39, temmuzda yüzdelik 44 olduğunu kaydeden Bolat, THY’nin az içi muamele payının 2022’nin önceki 6 ayında 2019’a bakarak 3,3 puan, 2021’e göre ise 10 benek artarak yüzdelik 64’e yükseldiğini aktardı.

“İkinci çeyrekte 4,5 milyar dolarlık mecmu gelir”

THY Umumi Heyet Başkanı Bolat, kargo faaliyetlerinin de desteğiyle ikinci çeyrekte toplam gelirin 2019’un tıpkısı dönemine göre yüzdelik 43 artarak 4,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bütün dünyayı ektisi altına alan erdemli para şişkinliği seviyeleri, cerrahi müdahale yaptığımız gelişigüzel istasyonda çetin maliyet artışlarına amil oldu. Bu sayede yükselen akaryakıt maliyetlerine rağmen yılın geçmiş 6 ayında 737 milyon dolar kesin kar elde ettik. Ortaklığın akça çoğaltma potansiyelini gösteren FAVKÖK (repo, alacak, amortisman ve icar öncesi kar) değeri önceki yarıda 1,8 bilyon dolar, FAVKÖK marjı ise yüzde 24 seviyesinde gerçekleşti.”

Bu yılın alelhusus ikinci çeyreğinde beklentilere paralel namına palyatif operasyonlarında toparlanmanın gerçekleştiğini aktaran Bolat, “Yılın önceki yarısında, ortaklığımızın yolcu gelirleri 2019’un ayrımsız dönemine göre yüzdelik 8 artarak kestirmece 5,4 milyar dolara ulaşırken, kargo gelirleri ise 2,5 katına çıkarak 2 milyar dolar seviyesini aştı.” şeklinde konuştu.

“2022 genelinde THY’dahi 2 bin 600 yıpranmamış personel istihdamı hedefliyoruz”

Ahmet Bolat, salgın döneminde korudukları dinç ekipleri sebebiyle operasyonel göstergelerde olduğu kabilinden mali metriklerde de rakiplerinden ayrışmaya devam ettiklerini bildirdi.

Özellikle Avrupa havalimanlarında yaşanan aksaklıklara rağmen mütezayit gelgeç talebini başarıyla karşılamaları neticesinde müstevli öncesi gelir seviyesini ve karlılığını önemli ölçüde aşarak Avrupalı emsallerinin önüne geçtiklerini vurgulayan Bolat, şu açıklamalarda bulundu:

“Temmuz ayı trafik sonuçlarımıza bakarak sunu edilen kapasitemizi 2019’un yüzdelik 18,5 üstüne çıkardık. Sâri talebinin kestirmece yüzde 23 arttığı bu ayda, palyatif sayımız ve doluluk oranımız pandemi öncesi seviyelerini geçti. Ülkemizin turizmine katkıyı hedef edinerek yaptığımız çalışmalarımız neticesinde Türkiye’ye mevrut doğrudan yaya sayımız kayda ayar tıpkı şekilde yükselerek 2019’un yüzde 44 üstüne artık. Alacağımız kullanılmamış kararlarla önümüzdeki dönemde üstelik yatırımcılarımızı başarılarımıza ortak etmeye bitmeme edeceğiz.”

Bolat, bu sene alelhusus THY ve Turkish Technic’in koca kaynağını büyüteceklerini kaydederek, “THY’ye önceki 6 ayda 963 eskimemiş say arkadaşımız katıldı. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 2 bin 600’ün üstüne çıkarmayı hedefliyoruz. Uçak hizmet tamirat tarafında üstelik eş benzeri gelişim kâin, ilk yarıda orada 498 say arkadaşımız bizimle çalışmaya başladı, ikinci yarıda bu rakamı 1.000’in üzerine taşıyacağız.” açıklamasını yaptı.

Share: