Ticaret Bakanı Muş, Sınırlı Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödülleri Töreni’nde konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıkı dışı üstencilik sektörünün almanak proje tutarının 30 bilyon dolar seviyelerini geçeceğini öngördüklerini belirterek, “Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı böylece kümeli namına 500 milyar dolarlık proje bedeline ulaşacağını beklemekteyiz.” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) familya sahipliğinde “Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödülleri Töreni” Sheraton Otel’bile yapıldı.

Tören, uluslararası yapım sektörü dergisi ENR’nin, seçkin sene firmaların ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri projelerden elde ettikleri ciroyu anne alarak “Dünyanın Bildirme Şişman 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi”hangi giren firmaların ödüllendirilmesi üzere düzenlendi.

Bakan Muş, törende yaptığı konuşmada, Türk inşaat sektörünün, Itidalli Asya’nın bozkırlarından Çöl-Altı Afrika’nın çöllerine kadar tüm 131 ülkede, ülkeyi başarıyla külah ettiğini bildirerek, sektörün, sakim asırlık tecrübesi ve daraç dışı serüveni ile hizmet ihracatında yeryüzü yetkin ve rekabetçi sektörlerden birisi haline geldiğine belen etti.

Sektörün bugün bölgesinde önder ve acun yapım piyasasında büyük bire bir aktör olduğunu nâkil Muş, “Türk inşaat firmalarının 1972-2002 yılları arasındaki 30 almanak dönemde daraç dışında üstlendikleri ciro vakit kaybetmeden 50 milyar dolarken, sonuç 20 yılda kazanılan ivmeyle bu yıl ağustos başı bakımından bu ölçü 11 bini fazla projeyle kısaca 460 milyar dolara çıkmıştır. Başka tıpkısı deyişle, son 20 yıllık dönemdeki mahdut dışı proje bedeli, Türk inşaat sektörünün güçlükle dışında üstlendiği hep proje bedelinin kısaca yüzde 90’ını oluşturmaktadır. Öte yandan gelişim yemeden içmeden nicelik kendisine değil, ebat açısından da olmuştur. Averaj proje bedelinde görülen son 20 almanak dönemdeki artışta, müteahhitlerimizin iri ölçekli ve eklenmiş değeri elan erdemli projeleri üstlenmelerinin rolü büyüktür. Söz Gelişi havalimanı, yer altı treni, endüstriyel tesisler, doğal gaz-petrol rafinerileri, otoban ve enerji santralleri gibi çok balaban teknolojik eserler ortaya konulmaktadır.” diye konuştu.

Muş, bu başarıda devletin sağladığı hareketli desteğin da rolünün iri olduğunu anlatım ederek, firmaların, zindelik gösterdikleri eksiksiz ülkelerde yaptıkları nitelikli işlerle anıldığına dikkati çekti. Serencam biraz yılın, salgının damarlı etkileri, dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar ve bölgedeki siyasal sıkıntılar dolayısıyla az çok dayanıklı geçtiğini hatırlatan Muş, “Bu münasebetsiz atmosfere rağmen engelleri ağırlık yerine değil, bakir benzeri sınama yerine gören ve yollarına zorluklardan öğüt çıkararak bitmeme eden Türk üstencilik sektörü, kalburüstü performansını sürdürerek 2021 yılında yaklaşık 31 milyar dolar değerinde bakir dar dışı projeleri üstlenmiştir.” dedi.

“2022 yılında 20 milyar dolarlık yıpranmamış proje bekliyoruz”

Mühendislik ve dizayn firmalarının dahi arsıulusal markalar haline gelmelerini önemsediklerini belirten Muş, “Bu meram doğrultusunda, Nezaret adına beceri müşavirlik sektörümüzün dar dışı faaliyetlerine müteveccih destek programımızı etken benzeri biçimde uyguluyoruz. Mühendislik, müşavirlik ve dizayn firmalarımızın dar dışında üstlendikleri kümeli proje bedeli 3 milyar dolara yaklaştı.” ifadelerini kullandı.

Bakan Muş, bölgede yaşanan yekpare istikrarsızlıklara rağmen 2022 yılında 20 milyar dolar bandında bakir proje üstlenilmesini beklediklerini bildirerek, “Geleneksel pazarlarımızda istikrarın tesisi ve anbean varlığımızı daha hareketli tıpkısı biçimde hissettirdiğimiz bakir pazarlarda üstlenilecek projelerin bile katkısıyla, sektörümüzün başarılarının artarak bitmeme edeceğine, almanak proje tutarının 30 milyar dolar seviyelerini geçeceğine ve Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı böylece birikmiş kendisine 500 milyar dolarlık proje bedeline ulaşacağını beklemekteyiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Mütenavip finansman yaratıyoruz”

Bu kapsamda, Türk yapım sektörünün güçlükle dışında tanıtımına ve yıpranmamış alışveriş arayışlarına müteveccih çalışmaları birlikte artırarak sürdüreceklerini kaydeden Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu süreçte firmalarımıza sunu haddinden fazla gereken dil finansmandır. Bu bilinçle serencam dönemde firmalarımızın finansman ihtiyacını henüz aşkın karşılayabilmek hesabına kebir adımlar attık ve Eximbank’ın kredilerini elan ulaşılabilir ağıl getirdik. Ayrıca Eximbank’ın Türk dünyalık ve bakım ihracatına sağladığı finansman imkanlarını tezyit etmek amacıyla, üçüncü mutluluk ihracat yüreklilik ve sigorta kuruluşları ile iş birliği çalışmalarına dahi yordam vermiş bulunuyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızın birlikte alternatif finansman metotları yaratmaya yönelik çabalarımızı dahi artırarak sürdürüyoruz. Bu aşamada hele, almaşık finansman yöntemlerinden birisi olan ve ülkemizin iri bire bir sükse ile uyguladığı kamu-hür teşebbüs teşrikimesai modelini ve bu konudaki ülkemiz tecrübesini, hisse senedi yaptığımız coğrafyalardaki kamu idarelerine aktarabileceğimiz programlar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, finansman kapasitesine erbap ülkeler ile üçüncü ülkelerde hareket birliklerinin artırılmasına müteveccih çalışmalarımıza da devam ediyoruz.”

Muş, dünya inşaat sektörünün canlı yayınlarından biri olan ENR Dergisi’nin, ancak dışında üstlendikleri proje gelirlerine bakarak dünyanın en şişman 250 üstencilik firması ve genişlik nazik 225 mühendislik/tasarım firmasını sıraladığı listelerde düzlük kayran Türk firmalarına ödüllerini arz edeceklerini vurgulayarak, “Bu listeye bakarak ülkemiz, firma sayısına göre yıllardır geçmiş üçte, gelirlere göre ise 7. yahut 8. sıralarda saha almaktadır. Firmalarımızın uluslararası piyasalarda gösterdiği bu iri ve kararlı başarıyı sürdürmek üzere Ticaret Bakanlığı adına cümle gücümüzle sektörümüzle birlikte ceht göstermeye bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ödüllerini Cumhur Reisi Erdoğan verdi

Törene katılan, 2020 ve 2021 yıllarına ilgilendiren “Dünyanın Yeryüzü Balaban 250 Arsıulusal Müteahhidi” listelerinde saha düz müteahhitlik ve müşavirlik firmalarının temsilcileri, ödüllerini Reisicumhur Erdoğan’ın elinden aldı.

Söz konusu listede meydan kayran 48 üstencilik ile 6 müşavirlik firmasının isimleri ise şöyle:

Rönesans, Limak, Antyapı, Yapı Merkezi, Enka, Tekfen, Itibar Üstlenme, Tav -Bayır -Akfen, Nurol, Esta, Gülermak, Arslan Bina, Bayrak, Kuzu, Kolin, Yüksel, Nişane Üstenme, IC İçtaş, Inmeli Erke, İlk, Gap, Polat Sefer, Alarko, Dekinsan, Gürbağ, Bel, Makyol, Metag, Üstay, Yenigün, Summa, Gama, Nata, Cengiz, Mbd, Feka, İris, Smk, Stfa, Veladet, Mapa, Insan Hane, AE Arma-Elektropanç, Anel, Kur, Özkar, Utku, Ibdai Yapı (Bayburt Ekip), Nky, Temelsu, Tekfen Mühendislik, Su-bina, Yüksel Proje, Proyapı.

Share: