Tıp öğrencilerinden kadavra bağışı amacıyla bilgilendirme çalışması

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri anatominin öğrenilmesinde yeryüzü yüce terbiye materyallerinden olan kadavrada, ödül sayısının artırılması için bilgilendirme çalışması başlattı.

Üniversitenin etik kurulundan alınan onayın ardından yaklaşık 30 tababet fakültesi öğrencisi, vatandaşları kadavra bağışı konusunda bilgilendirmek üzere tıpkı sormaca oluşturdu.

Yüz yüze ve genel ağ üzerinden yapılan ankette katılımcılara kadavra bağışı hakkında iptila edilenler, kanuni sorumluluklar ve dinen makul olup olmadığı üzere konularda da bilgi veriliyor.

EÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Fen Dalı Akademisyen Prof. Dr. Okan Bilge, AA muhabirine, sağlık bilimleri ile ilgili tam bölümlerde düzenlenen bilimsel çalışmalarda üst bağışının azlığı zımnında güçlükler yaşandığını anlattı.

Anketle amaçlarının üzeri bağışı üstüne bir iki bildik gerçekleri kamuoyuyla tesahup etmek olduğunu tamlayan Bilge, “Örgen bağışıyla üst bağışı ikisi de majör ve zaruri konular. Organ bağışı üstüne birçok sivil sosyete ve amme kuruluşu mücahede yapıyor. Ancak gövde bağışı burada yarım kalan taraftı. Biz onu tamamlamayı hedefledik. Toplumun bu konudaki farkındalığını çoğaltmak istiyoruz. İnsanların aklında oluşabilecek soruları anketimizde soru adına hazırladık.” dedi.

Bilge, Türkiye’dahi kadavra bağışının sıkı olduğunu, bu nedenle ihtiyacın sahipsiz cenazeler ve kadavra ithalatıyla karşılandığını ifade etti.

İzmir’dahi yıllar ortamında bağışlanan kadavra sayısında artma olduğunu anlatan Bilgili, şunları kaydetti:

“Bu yıl içerisinde 10 bağış cenaze geldi. Üniversitemiz için tam. Tıpkı insan temel malumat dalına yılda 4-5 kadavra bağışının yapılması yeterlidir. Amma Türkiye geneline baktığınız ahit haddinden fazla birkaç tababet fakültesinde kadavra var.”

Ankete 1700 gönül katıldı

Tababet fakültesi 3. sınıf öğrencisi Şiddetli Anıl Kondil ise ankete bugüne kadar ülke genelinden tahminî 1700 kişinin katıldığını, adamakıllı düşüncesiz dönüşler aldıklarını söyledi.

İnsanların alelhusus dinen sakıncası olup olmadığı, defin işlemlerinin zahir yapıldığı üstüne sorular sorduğunu nâkil Kondil, “İnsanların mukannen korkuları var. Gövde bütünlüğü herkes amacıyla çokça majör. Tığ bunları anketteki soru ve cevaplarımızla aşmaya başladık” diyerek konuştu.

Share: