TMO, Eflani’de buğday alımına başladı

Eflani Belediye Reisi İbrahim Ertuğrul, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ilçede buğday alımına başladığını bildirdi.

Ertuğrul, ilçede sonuç yıllarda tahıl ekimi üstüne tehlikeli gelişmelerin olduğunu söyledi.

Köylerde 15’e mümasil çiftçinin bin dönümün üzerinde ilk teşrin yaptığını tamlayan Ertuğrul, “Ekimler yapılırken çağcıl tarım araçları kullanılıyor. Alçak tıpkı istihsal artışı oldu. Üretim artışıyla müstahsil elindeki ürünü pazarlama sıkıntısı ortaya imdi.” dedi.

Ertuğrul, Eflani Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karadeniz ile YANLIŞSIZ Öğür Karabük milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş’i ziyaret ederek ilçede Ekincilik Emniyet Kooperatifinin ve TMO’nun gurur yapmasını keşfetmek için türlü girişimlerde bulunduklarını hatırlatarak, “TMO’nun taleplerini yerine getirdik. Cemaziyelevvel itibarıyla TMO aracılığıyla buğday alımı başladı. Kısaca 10 dönem alım yapılacak. Buğdayı kilogramı 6 lira 40 kuruştan gurur yapılıyor. Aynı lira da cesamet desteği var. Çiftçilerimiz mutlu. Bu ayrımsız esas. Eflani’de ilk defa TMO alım yapıyor.” diye konuştu.

“Eflani Ekincilik Itimat Kooperatif kestirmece 1500 ton arpa alımı yaptı”

Eflani Tarım Cesaret Kooperatifinin Samsun’daki yemleme fabrikası üzere kestirmece 1500 titrem arpa alımı yaptığını nâkil Ertuğrul, “Arpanın üstelik kilogramı 6 liradan makbuz. 20 kuruş dahi bindi var. 6 liralık 20 kuruşa geliyor. Bu bile vatandaşlarımızı kıvançlı fail bir ücret. TMO’nun buğday alımında da 2 bin ton hedefliyoruz. Elden bu TMO’nun aldığı cirim. Bu sene tahminî 5 bin titrem buğday üretimi gerçekleşti. Bu güzelce bire bir nicelik. Üretimi artırmak zorundayız. Kalkınma üretimden geçiyor. Belediye olarak seçkin nev üretimi destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: