TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Devrimsel tıpkısı hamle atılıyor”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Devrimsel ayrımsız etap atılıyor. Kültürümüzde var olan arabuluculuğu unutmuştuk. Bu bize ahilik teşkilatından geliyor. Yıllardır irade ediyorduk. Bizim kültümüzü dek Mağrip, sorunları henüz acele çözüyordu. Zaman tahkim ve arabuluculuk hukuk sistemimizin içine girdi.” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun ilk durağu, Keşan TSO oldu. Beraberindeki TOBB Yönetim Kurulu üyeleri ile Keşan Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TSO Umumi Heyet Başkanı İsmail Şapçı ile Divan ve Umumi Heyet üyeleri ile personel, kasaba diyar ve ilçelerin görüş ve borsa başkanları vasıtasıyla karşılanan Hisarcıklıoğlu, Keşan TSO hizmet binasında hazırlanan Keşan TSO TOBB Harmoni Arabuluculuk ve Hal Merkezi’nin küşat kurdelesini kesti. Daha sonradan Keşan TSO Konuşma Salonu’nda düzenlenen müşavere toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu’na, İsmail Şapçı, Keşan TSO olarak gerçekleştirilen hizmetler ile ait sunumu yaptı.

“Geciken adalet, doğruluk değildir”

Keşan’üstelik kesilen kurdele ile açılışı yapılan TOBB Arabuluculuk ve Ağız Tatsızlığı Hal Merkezi üzerine mütekellim Hisarcıklıoğlu, “Devrimsel tıpkısı etap atılıyor” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Kültürümüzde var olan arabuluculuğu unutmuştuk. Bu bize ahilik teşkilatından geliyor. Yıllardır kâm ediyorduk. Bizim kültümüzü rabıta mağrip, sorunları elan tez çözüyordu. Geciken hak adalet değildir, diyerek bire bir saraka vardır. 100 bin lira alacağı olan aynı güç mahkemeye gidiyor ve 4 yılda fakat çözülüyor. Bugünün 100 bin lirası birlikte enflasyonda eriyip gidiyor, 10 lira yerine alıyorsunuz. Biz de önümüzün açılmasını istedik ve Cemil Çiçek Türe Bakanlığı görevindeyken bunu destekledi. Zaman takviye ve arabuluculuk hukuk sistemimizin içine girdi.”

Bugüne büyüklüğünde çözüme ittihat etmek için gelen TOBB Arabuluculuk ve Sürtüşme Çözüm Merkezi’hangi mevrut dosya sayısının 3 milyonu bulduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bunun yüzdelik yetmişi anlaşmayla çözümlendi. Mesail imdi uzlaşarak çözülüyor, iki tarafın bile rızası var ve halk sıkışıyorlar. Mahkemelerde 4 yıl süren aynı ülkü, burada 3 kamer sürüyor. Bunu odalarınızda kullanın, siz kazançlı çıkacaksınız. Sunulan karar kesme karar, mahkemeye gitmenize üstelik lüzum yok ve gider dahi yarıya iniyor.” derken sistemin say şeklini anlattı.

“Yaklaşık 6 buçuk saat, çözümleri ile birlikte anlattık”

Hisarcıklıoğlu, daha sonradan pandemi dönemini acun ülkelerine nazaran arz birkaç hasarla atlatan ülkenin Türkiye olduğunu söylerine ekledi. Bu konuda 365 boşluk ve borsa başkanının katkısı olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu sorunların ivedilikle çözüldüğünü söyleyerek, “her kardeşimizin sorunu varsa başkanlarına aktardılar, rüesa birlikte bize aktardı. Sonrasında tığ hepsini topladık ve Cumhur Reisi özellikle tutmak için kül bakanlara ilettik. 230’a mail talebin yüzdelik 97’si çözüldü. Bundan elan iyi tıpkı gelişim mi olur? Bizim görevimiz hal mekanizmasına aktarmak. Geçen kamer başkanlarımızla beraber Reisicumhur Yardımcısı ve ekonomiden sorumu bakanlar ile benzeri araya geldik. Orada mesail birinci ağızdan ilettik. Kestirmece 6 buçuk saat, çözümleri ile gelişigüzel anlattık. Henüz sonra Dalan Bankası Başkanımızla, seksiyon meclisi başkanlarımızı bir araya getirdik. İhracat ve döviz bozmada yaşadıkları sorunları anlattılar.” sözleriyle bile ilgilendiren konuların yetkilileriyle görüşmelerini aktardı.

“TOGG’a Keşan’de bineceğiz”

Sonuç namına 2022 yılının sonuç çeyreğinde seri üretime amade olması beklenen TOGG üzere mütekellim Hisarcıklıoğlu, “2017 yılında tıpkısı fariza üstlendik. Türk insanının 120 yıllık hayali, 60 sene önceki yarıda noksan bir hayalimiz vardı. Bu de Türk markasıyla Türkiye’nin otomobilinin üretilmesiydi. Bize bu görev verilince bu işi yarız dedik. 15 yıl çağrıda bulunuldu, kimse çıkmadı. Biz de Türk hisse senedi dünyası yerine bunu yaparız dedik. Allah talih ederse eksiksiz IP hakları bizim, yüzdelik 51’i yerli ve Türkiye’nin evvel otomobili TOGG’un fabrikasını 29 Ekim’dahi açacağız. İnşallah Mart ayında dahi Keşan’bile bineceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile beraberindeki astronomi, daha bilahare Keşan TB bakım binasına geçti. Hisarcıklıoğlu burada birlikte; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmayan, Edirne TB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Keşan TB Divan Başkanı Kemalettin Akil, Keşan TB Umumi Heyet Başkanı Necmi Kaymaz ile Divan ve Umumi Heyet üyeleri, borsa üyeleri ve personel aracılığıyla karşılandı.

TOBB olarak Keşan’a bir meslek yapacaklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının, tarım ile hayvancılığın, dünyanın 1 numaralı sektörü olduğunu öğrettiğini rapor ederek şunları söyledi:

“Sıkıntılarınız var. Müstelzim yerlere dahi iletiyoruz. Ancak serencam 10 yılda dünyada fiyatı bildirme çokça mütezayit özdek hangi kızıl ne akaryakıtın, hiçbir hammadde tarım ve hayvancılık kadar artmadı. Acun nüfusu değme yıl Türkiye’ye arttırma oluyor. Bunlar tüketecek. Cenabıhak bize katlanılamaz bir coğrafya vermiş. Şayet bu coğrafyayı akıllıcasına akılla, ilimle eker ve biçersek, hayvanlarımızı akıllıca yetiştirirsek, dünyayı besleriz. Önümüzdeki çağ, dünyayı besleyici dünyanın lideri olacak. Ne kendiniz ne üstelik çocuklarınız bu işten vazgeçmeyin. Mihnetsiz hareket bulunmayan. Sıkıntılarınızı, nazar-borsa başkanlarımız ile gelişigüzel 1 kamer önce 6 bakana ilettik. Mal konusunda üstelik Hat Bankası Başkanımız ile 4 saat süren aynı güruh yaptık. Dizge derdini anlattı. Amme Bankası umumi müdürleri ile 6 saat süren toplantıda mesail iletildi.”

Yapılan konuşmaların peşi sıra, çapraz hediyeler takdim edildi. Hisarcıklıoğlu, henüz bilahare İpsala’ya hareket etti. – EDİRNE

Share: