Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı (GSB) Yetersiz müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu zarfında bulunan Ev Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Yetersiz referans sonuçlarının birinci fazda akort oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini üstelik analiz, plan ve aplikasyon adına üç temel başlıkta inceliyoruz”

Sınırlı müracaat süreçlerini ‘çözümleme, traksiyon ve aplikasyon’ yerine 3 esas başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci ığrıp işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık adına mecmu çalışmalarımızı selen odaklı ayrımsız şekilde topu ile ayrımsız bütün yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini da analiz, tasrif ve uygulama kendisine üç anne başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini arz kıvrak şekilde, bildirme mübarek, canlı tıpkı koordinasyon ile yapmak. Öncelikle cümle başvuruların topu nesnel bire bir şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını beyan etmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış yetişek öğretim yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 amme kurumu marifetiyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Düzentileme ve Sosyal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Familya ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital namına doğrulama edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu muteber sevgili öğrencilerimiz, sağlık, sükse ve toplumsal uzanım kriterleri asıl alınarak sayısal ortamda nesnel aynı şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına yeryüzü yakın nezaret yurdundan iletilmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, uyum aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

Birinci fazda toplanmış ensiz başvurularının yüzde 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Yıllık bazda bildirme çok talebi almış olmamıza karşın tarihimizin sunma efdal dolap oranını gerçekleştirdik. Mevki namına bir numara fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı az faaliyetlerinin dünyada eşi ayrımsız olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, ABD yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik bire bir istikbal oranı ile hem de birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 toprak topu topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde bile ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak başlamak amacıyla 41 diyar merkezimizde cemi başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin cümlesi yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: