Trakya’nın yüzyıllık eğlencesi “Pavli” 112’nci posta kuruldu

Trakya’üstelik 112’nci kat kurulan, yörede “Pavli” namına anılan Pehlivanköy Panayırı ahzüita gününe kadar engelsiz kalacak.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Hükümdar II. Abdülhamid’in fermanıyla 1910 yılında kurulan ve bugüne büyüklüğünde bitmeme ettirilen Pehlivanköy Panayırı’nın küşat töreninde, etkinliğin 112 yıldır sürdürülmesinin himmet gerektirdiğini söyledi.

Ekici, panayırın uluslararası alana taşınması üzere ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel üstelik Melik II. Abdülhamid’in fermanıyla mıntıka halkının ilişki ve beraberliğinin sağlanması için kurulan panayırın, Trakya’nın sunma çarkıt ve ayakta küsurat tek panayırı olduğunu bildirdi.

Panayırın bölge halkı üzere haddinden fazla eke olduğunu vurgulayan Açıkel, şunları kaydetti:

“Panayırımız 400 esnafın katılımı ile 110 dönümlük bire bir alanda kurulmakta olup, kesim halkının yetiştirdiği, ürettiği, satışa sunduğu, hasat sonu eğlendiği, sezonluk ve almanak ihtiyacını karşıladığı şişman tıpkı eğlence ve aksata merkezidir. Her sene büyük samimi beklenen panayırımız nahiye halkının canlılık ve ahzüita ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürürken bire bir yandan dahi geleneklerin kültürün yaşatılmasında de mefret rol üstlenmektedir. Bölgenin sosyal ve kültürel değerlerine da katkılar sunmaktadır.”

Programda CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ile Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Bedel Albayrak bile istişare yaptı.

Konuşmaların peşi sıra ahali oyunları ile mehterler ekibi eylem sundu. Ilbay Ekici ve beraberindekiler elan sonraları panayırın açılış kurdelesini kesti.

Pehlivanköy Panayırı, 11 Ilkgüz Alışveriş gününe büyüklüğünde engelsiz kalacak.

Share: