Tren tezkeresi TBMM Umumi Kurulunda akseptans edildi

SELIM Öğür Kocaeli Saylav ve çarkıt Milli Defans Bakanı Fikri Işık, Tren tezkeresine ilgilendiren, “Bizden talep edilen ve bizim birlikte göndermeyi düşündüğümüz, takdir heybetli Meclisindir, 250 civarında asker, 1 korvet ve bununla ait ustalık ekipman. Bundan ‘benzeri hususi asayiş şirketi’, ‘Wagner tipi aynı yapılanma’, lejyonerlik çakozlamak bence siyaseti çok çok zorlamak anlamına geliyor.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Şimendifer’birlikte Acun Kupası Kalkanı Harekatı kapsamında 6 kamer süreyle görevlendirilmesine ait Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Tezkere üzerinde İYİ Parti Grubu namına alay düz Aydın Milletvekili Adnan Sezgin, Türkiye ile Katar beyninde imzalanan nabız mektubu ve protokolün elan geçmiş denenmemiş iş birliği modeli olduğunu söyledi. Sezgin, “Türkiye resmi personeliyle bakir benzeri nev lejyonerliğe mi soyunuyor? İktidarın yoluyla Wagner’ciliğe, Blackwater’culuğa mı özeniyor? Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgesinde ve dünyada barışı ve huzuru korumak, küresel istikrara katkı bulmak amaçlarıyla sayısız arsıulusal görev gücüne, tatbikata ve harekata katılmıştır. Fakat bugüne büyüklüğünde tek zaman hususi ayrımsız uluslararası organizasyonu üstlenen bire bir ülkeye yardım etmek amacıyla adeta ayrımsız özel düzenlilik şirketi üzere sıkı dışında görevlendirilmemiştir. Bu ayıp tezkereye İYİ Parti namına direnerek karşıyız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye-Katar ilişkilerinin dostluk ilişkisinin ötesinde, anlaşılması gibi olmayan pek çok çarpıklıkla ve şaibeyle komple olduğunu kanıt fail Sezgin, “Sayın Cumhurbaşkanı’na ihsan edilen uçak, Tank Paleti Fabrikası’nın satışı, Şimendifer ile yapılan swap anlaşması ve bu anlaşmada dolar kurunun faziletkâr fiyatta sabitlendiği iddiaları, Hat İstanbul yorumları bu garipliklerden hoppadak bazıları. Şimendifer ile akıbet zaman ilişkilerimizin üzerine düz yazı edildiği ihvancı arsıulusal münasebat vizyonu ve iktidarın buradan hareketle kurguladığı politikalar çıktı kökünden çökmüştür.” sözlerini sarf etti.

“Sair kesim ülkeleriyle olan ilişkimize birlikte zait yönde katkı sağlıyor”

MHP Kayseri Saylav İsmail Özdemir, Tren ile ilişkilerin erdemli seviyede ilerlemesi ve rastgele tip deneyim karşısında güçlenerek için bitmeme etmesinin Türkiye’nin dış politikasının ve yüklülük sahasının gelişmesine yardım sunan tıpkısı mahiyette bile ilerlemeyi sürdürdüğüne belen etti.

Haliç bölgesinin ciddi öneminin küresel seviyede yaşanan erke krizi dolayısıyla bugünlerde elan de arttığını vurgulayan Özdemir, “Bu şartlarda Şimendifer’a destek olmak Türkiye’nin dostluğunun nelere valör olduğunun görülmesine olanak tanımıştır. Şimendifer’ın diğer Körfez ülkeleriyle yaşadığı mesail devam ederken ülkemizin verdiği destek, karşı karşıya kaldıkları problemlerin aşılmasında mefret tıpkısı güçlük dahi doğurmuştur. Akse ve gerginlik coğrafyalarının başında mevrut Haliç bölgesinde barışın hakim olması üzere iş birliği imkanlarının henüz dahi geliştirilmesi açısından Şimendifer ile süregelen münasebetlerimiz başka mıntıka ülkeleriyle olan ilişkimize bile artı yönde katkı sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin toptan hedefleri açısından Katar’ın değerli benzeri yere sahip olduğuna dikkati calip Özdemir, “Böylesine büyük ve arsıulusal çaptaki organizasyonda Türk güvenlik güçlerinin takı üstlenecek olması gerek Şimendifer kabilinden bacanak ve kardeş ayrımsız ülkeye alın vermemiz gereken bindi olarak akseptans edilmeli gerekse dahi ülkemizin saygınlık ve faziletkâr kudreti açısından dikkate alınması müstelzim bire bir kapsam kendisine değerlendirilmelidir. Türkiye’nin sağlayacağı güvencenin tüm dünya ülkeleri vasıtasıyla izlem edilecek bire bir faaliyette görünmesi, toptan barışa sağladığımız katkının ayrık ayrımsız örneği olacaktır.” şeklinde konuştu.

MHP’li Özdemir, partisinin tezkereye “tamam” oyu vereceğini üstelik belirtti.

“Türel meşruiyetin şüphesiz sağlandığını on paralık anlamış değiliz”

HDP Diyarbakır Mebus Hişyar Özsoy, kişi güvenliğini sağlayamayan Katar’ın Türkiye’den bindi istediğini tabir ederek, “Kime güvenerek yapıyorsun? Kimden bindi istemiş? Amerika’dan, Fransa’dan, İngiltere’den, İtalya’dan istemiş. 22 sunum Fellah ülkesi var, yegâne bir tanesinden istememiş. Bire Bir Türkiye’den istemiş aynı birlikte Pakistan’dan istemiş. Çokça ilginç bire bir nitelik değil mi? O kadar dost belde var Ölçülü Doğu’de, leşker mi kalmamış gitsin buraya? Ama gitmiyor.” diyerek konuştu.

Özsoy, partisinin, bu tezkereye bile “faydalı” oyu vereceğini söyleyerek, “Hükümeti bu vesileyle, dış politikayı çöz siyasa malzemesi yerine kullanmamaya, dâhilî anlamda daha insicamlı, elan teferruatlı vadeli düşünmeye davet ediyoruz. Evinizin içini düzenlemeden dışarıda yapacağınız hiçbir adım, size seçimleri kazandıramayacak.” sözlerini sarfiyat etti.

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Türkiye’nin uluslararası organizasyonlarda görünür olmasını istediklerini fakat bunun, polis güçleri ve askerin yurt toprakları dışına göndererek, tehlikenin içine atarak yapılmaması gerektiğini söyledi.

İktidarın, tezkereyi siyasal yerine gerekçelendirmede baskı çektiğini, tezkerede geçmiş yapılan anlaşmalara atıf yapmaktan öte elle tutulur bire bir siyasi esbabımucibe göremediklerini savunan Çeviköz, “Tığ hangi polisimizin ne askerimizin ayağına taş değsin isteriz. Polislerimizin gönderilmesine müsaade istenmişken er götürmek için bittabi aynı alışılmadık milli menfaat durumu hezel konusudur; hele hukuki meşruiyetin zahir sağlandığını hiç anlamış değiliz.” ifadelerini kullandı.

Çeviköz, partisinin, uluslararası terörle mücadele kapsamında uluslararası toplumun aldığı ortak kararları, barındırdığı riskler itibarıyla engel görmediği takdirde desteklediğine meni ederek, şöyle devam etti:

“Hiçbir uluslararası kuruluşun koruması de olmadan polislerimiz, askerlerimiz ateşe patlatılmak isteniyor, buna cevaz vermemiz kabil değil. Tığ bilcümle ülkelerle eşitlikçi benzeri yaklaşım zarfında olunmasını elbette isteriz. Tren ile iki egemen mevki adına dostane münasebat geliştirilmesinden bittabi memnunuz fakat bu ilişkilerin bakışımsız aynı duruma dönmesi ve ülkemizin milli menfaatlerini ihlal eden boyuta getirilmesini katiyen kabul etmeyiz. Tığ bu tezkereye, tezkerede sözü edilen, elan evvel imzalanmış kâin düet anlaşmalar konusundaki tutumumuzla ağır ezgi kendisine menfi rey vereceğiz.”

“İlelebet Suudi Arabistan ile ilişkilerin şiddetli gitmesi anlamına gelmez”

DÜRÜST Fırka Kocaeli Saylav ve bozuk Milli Defans Bakanı Işık, bir arkadaş ve ahi ülkenin, balaban aynı arsıulusal organizasyona ev sahipliği yapacağını, bu noktada Türkiye’nin ve bazı bacanak ülkelerin desteğine gerekseme duyduğunu anlattı.

Muhalefetin görevinin eleştiri olduğunu ancak eleştirinin dozajının haddinden fazla bol ayarlanması gerektiğini dile getiren Işık, “Bizden dilek edilen ve bizim bile göndermeyi düşündüğümüz, takdir yine makro Meclisindir, 250 civarında leşker, 1 korvet ve bununla ilişkin beceri takım. Bundan ‘tıpkısı hususi güvenlik şirketi’, ‘Wagner tipi bire bir yapılanma’, lejyonerlik intikal etmek bence siyaseti haddinden fazla haddinden fazla zorlamak anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

AK Fırka iktidarını “ihvancı dış politikayla” suçlayanların, haksızlık ettiğini anlatım fail Işık, “Türkiye, ilkeli aut politikayı özlük çıkarlarıyla buluşturma gayreti içerisinde olmuştur. Elbette, şayet Suriye’dahi, Ihtişam Başkanı Esed, 500 bin insanın üzerine bomba yağdırır ve o insanların ölümüne amil olursa Türkiye bunu asla kabullenmez ve zaruri tepkiyi gösterir amma bu asla, ‘biz Suriye’yle sürgit antagonist kalacağız.’ anlamına birlikte gelmez. Türkiye, özellikle güvenlik tehditleri olmak için bölgede değişen şartları göz önüne alarak muktezi adımların atılmasından de çekinmez. Bunu, ‘dış politikada ayrımsız dilemma, shifting’ veya tıpkısı bambaşka şekilde ifşa etmek bana bakarak haksızlıktır.” diye konuştu.

Fikri Işık, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin da “Benzeri cinayet işlenmiştir, başta Cumhurbaşkanımız almak amacıyla bu konuda sunu kesin gurur sergilenmiştir ama bu ilelebet Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin keder gitmesi anlamına gelmez. Orada akla yatkın olan o tavrı koymaktır, elan sonradan de ilişkilerimizin sürdürülebilir şekilde düğme çıkarlara, arkadaş ve muadele ilişkilerine dair yerine sürdürülmesidir.” ifadelerini kullandı.

Tezkerenin akseptans edilmesini talip Işık, “Türkiye ve Katar arkadaş ve kardeş iki büyüklük. Şimendifer halkında ve yönetiminde Türkiye’ye cebin çok iri bir sempati var. Bunun sonuçlarından biri dahi bizim de dostumuzun, kardeşimizin ihtiyaç duyduğu anda onun yanı sıra olmamızdır. Bu kitap de bundan bambaşka hiçbir madde ifade etmiyor. Bu tezkereden ayrıksı anlamlar çıkarmanın bana bakarak tek gereği namevcut.” dedi.

Işık, Türkiye’bile vatandaşa hamaset veren tıpkı muhalefetin olmayışının, Türkiye’nin yeryüzü cesim problemi olduğunu dahi söyledi.

CHP Kadro Başkanvekili Engin Özkoç, SELIM Parti’li Işık’ın sözlerine “Güvenilir sıfır ‘Bütün komşularımızla sulh içerisinde yaşayacağız.’ deyip hep komşularıyla düşman olan tıpkısı politik iradedir; bunun adı üstelik AKP’dir.” şeklinde cevap verdi.

Şahsı yerine söz kayran CHP Eskişehir Saylav Utku Çakırözer ise tezkerenin, Şimendifer ile saydam sıfır bir ilişkinin ürünü olduğunu ati sürerek, “Ülkemize, halkımıza, topraklarımıza benzeri gözdağı yokken askerimizin, polisimizin canını riske atmaya değer mi?” sorusunu yöneltti.

“Ayrımsız cüret çıpası olmuş durumdayız”

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Öğür İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Tığ, spor diplomasisinin son yıllarda büyük ivme kazandığına meni etti. Teferruatlı yıllar Toyluk ve Spor Bakanlığı yaptığını anımsatan Tığ, futbolun, hükmettiği ekonomi açısından değişik özelliklere erbap olduğuna dikkati çekti.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki var olan seçkin ihtilafın gine iki mevki ortada çözülmesi gerektiğini vurgulayan Kılıç, “Ama eğer DENIZ şartsız ve tek sorgusuz bindi olursa, işte zaman olduğu kabil, kendilerinin yüzlerine üstelik söylediğimden yağlık ‘Şımarık çocuk gibi debi eden AKARSU üyesi Yunanistan ile bu noktaya gelinir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye dış politikasını âdeta göstermeye çalışmanın makul olmadığını kaydeden Kılıç, “Tığ şu anda dünyanın sunma ısıdam -askeri ve silahlı angajman açısından, temaslarından birinin yaşandığı bölgenin yeryüzü yakınında olan bire bir ülkeyiz ve hep bu karmaşanın içerisinde tabiri caizse tıpkı cüret çıpası olmuş durumdayız. Çarpışan, askeri ayrımsız şekilde birbiriyle karşı karşıya mevrut olan iki değişik ülkenin yönetimlerinin atılganlık duyduğu ve gezmek üzere kendilerinde hamaset hissettikleri tıpkısı mutluluk ve bu noktada dahi ayrımsız Cumhurbaşkanımız var.” diye konuştu.

Tığ, kendileri amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin beherglas vatandaşının, alelhusus birlikte TSK unsurları ve inanma güçlerinin can güvenliğinin en son noktada yetişkin olduğunu dile getirerek, “Şayet balaban Meclisimiz kabul kıymet, bu mektup geçerse, bu noktada görev algı askerlerimiz, burnu kanamadan, kıllarına bir engel gelmeden görevlerini ödeme ederek inşallah ülkelerine döneceklerdir.” dedi.

TBMM Umumi Kurulunda görüşmelerin arkası sıra yapılan oylamada tezkere akseptans edildi. Elan sonradan partilerin grup önerilerinin görüşmelerine geçildi.

Share: