‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 21 Ağustos Ahzüita günü planlı kelle töreniyle bidayet alan ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı üzere kafasız sayım başladı. İpek Yolu’nun akıbet durağı olan 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya bile uğrayacak ralli için hazırlıklar tamamlandı.

İlk kat planlı ve kestirmece 9100 kilometre etaba cemaat ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 3.5 hafta sürecek. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışçı bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Hars Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Şarki Gün Batısı Dostluk ve Hazar Rallisi Derneği işbirliğinde düzenlenen uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET, Mutlu Akü kabilinden gurur ve firmalar de bindi veriyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Ağababa Türbesi’nden tevessül alan Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Şark Mağrip Ülfet ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin’in öncülüğünde Tuna Nehri’ni ardı sıra sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak Türkiye’ye giriş yaptı.

22 Ağustos’ta Edirne’den antre eden ralli, 23-24 Ağustos İstanbul startının peşi sıra İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya ulaşacak. Yarışmacılar, 25 Ağustos Perşembe günü Bursa startı üzere tarihi belediye binası uğrunda buluşacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın karşılayacağı yarışmacılar, startın peşi sıra el haritalarıyla Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindan Başlık Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacak.

Yarışmacılar; elan bilahare sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Cıvıl Cıvıl, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’de akıbet bulacak.

Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, tabii ve turistik güzelliklerinin tanıtılmasının hedeflendiği harir yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’nın tanıtımına makro katkı sunacak. Asıl amacı kültürler arası iletişimi nail olmak olan ipek yolu rallisi ile yüzlerce fahri kültür elçisi kazanılmış olacak. – BURSA

Share: