‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de start düzlük ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi belediye binası uğrunda düzenlenen törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Ağababa Türbesi’nden bidayet alan Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Şarki Günindi Ülfet ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye methal yaptı. İpek Yolu’nun sonuç durağı olan 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya vasıl ralli ekibi, Bursa startı için tarihi belediye binası önünde buluştu. Yarışmacılar; henüz sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kargaşa, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’üstelik sonuç bulacak.

Kültür ve devir vurgusu

Doğu Gün Batısı Ülfet ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin ile gelişigüzel rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Magnezit, Türk firez ve tarihini binlerce yıldır besleyen rotaların tek tek gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre kere kat edeceğini dile getiren Komutan Eskişehir Taşı, ralli ekibinin Bursa’de Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Simit Fırını ve Zindan Konu Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve natürel güzelliklerine aksan fayrap etmek olduğunu anlatım eden Başkan Lüle Taşı, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’nın tanıtımına muhteşem katkı sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışçı bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’dahi onlarca elektrik ve etkinlik yapılıyor. Bittabi herkes dilek ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Tığ Macaristan’dahi Türk-Hun Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada çok adamakıllı hile edildi ve tanıtıldı” dedi.

Kültür köprüsü

Bursa’nın lansman faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu amacıyla Brüksel’de olacaklarını dile getiren Başbuğ Patal, “Türk tarihi açısından kuvvetli ve zir yapısı olan Bursa’yı bütün acun ile kabullenmek lazım. Rallide saha düz katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden yağlık Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Uzak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle kaplamak, kültürler arası heves köprüleri bina etmek için başlama düzlük rallinin Türk dünyası adına hayırlara açkı olmasını kâm ediyorum” diye konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Magnezit’ın Şarki Batı Hukuk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’e çiçek ikram etmesinin arkası sıra, bidayet bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk sefer planlı ve yaklaşık 9100 kilometre etaba cemaat Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Ekin Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Şarki Garp Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Ekin A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Mutlu Akümülatör kabil hava ile firmalar da bindi veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, natürel ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın tanıtımına dahi kebir katkı sunuyor. – BURSAShare: