“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları İstanbul’a ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekiplerin Türkiye’deki ikinci durağı İstanbul oldu.

Türkçe Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenen ralli kapsamında Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında aktiflik düzenlendi.

Rallinin organizatörü, Doğu Gün Batısı Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin, aktiflik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Ağustos’ta Budapeşte’deki Gül Ata Türbesi’nden yola sâdır ralli ekibinin, geçmiş Edirne’bile kaldığını bugün üstelik İstanbul’a ulaştıklarını söyledi.

Bursa, Ankara, Ordu, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçerek Kırgızistan’birlikte sona erecek ralliye 15 açkı ile Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve İran’dan 30 kişinin katıldığını belirten Serin, şunları kaydetti:

“Amacımız doğuyla batıyı, iki ayrımlı medeniyeti ayrımsız arada buluşturmak, Türkçe Cumhuriyetlerin tanıtımı ve Orhun’a doğru benzeri yolculuk yani bilinmeyene akla yatkın ayrımsız seyahat diyelim. Zira çıktı insanlar macera ve sahihlik şovdan hoşlanıyor. Biz bile bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“Tuna ve Orhun isimleri hele seçildi”

Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Umumi Kâtip Yardımcısı Bilal Çakıcı de planlaması 2019’de başlayan ve zaman hayata geçirilen projenin Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, TÜRKSOY ve Şark Batı Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği hareket birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin ilk kez düzenlendiğini ve farklı ülkelerden macera severlerin katıldığı etkinliğin gelenekselleşmesini istediklerini belirten Bıçakçı, şunları kaydetti:

“Tuna ve Orhun isimleri hele seçildi çünkü esasta bu rallinin bittiği yasakçı Orhun yazıtlarının bulunduğu Moğolistan namına planlanmıştı ancak eksen geçişlerindeki tıpkısı takım sorunlardan yağlık tığ bu ralliyi Tuna’dan başlattık. Orhun’a kadar götüremeyeceğiz ama gönlümüz Orhun’a büyüklüğünde gidecek. Ralli Kırgızistan’birlikte akıbet bulacak.”

TÜRKSOY’un daimi üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türk dünyasında kurulan geçmiş işbirliği teşkilatı olduğuna bel eden Bıçakçı, bu ülkelerin rallinin durakları arasında kayran aldığını tabir etti.

Ralli araçları modelleri ve aksesuarlarıyla dikkati çekti

Etkinliğe bindi veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve sponsor firmalardan temsilciler üstelik aktiflik kapsamında sahneye çıkarak meşveret yaptı. Konuşmaların arkası sıra etkinliğe katılanlar gelişigüzel andaç fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya akilane akım eden ralli araçları, modelleri, renkleri, etiketleri ve detaylı yola özel hazırlanan aksesuarlarıyla dikkati çekti.

İstanbul’un arkası sıra 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, daha sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kargaşa, Trabzon, Rize ve Artvin’e gidecek.

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Macaristan’ın başkenti Budapeşte’bile başladığı yolculuklarına Türkiye’deki duraklarının ardından Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile bitmeme edecek.

Share: