“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Türkiye’ye ulaştı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den başlayan “Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekipler Türkiye’ye ulaştı.

Türki Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenecek rallide iki periyot ilk Budapeşte’den yola çıkan 6 kadro, Kapıkule Çizgi Kapısı’ndan yurda methal yaptı.

İl Hars ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk aracılığıyla karşılanan ekiplere, tava ciğer ve şekerli ikram edildi.

Geceyi Edirne’dahi geçiren katılımcılar, sabahleyin Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler’i musahabe etti.

Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, rallinin katılımcılarını Edirne’dahi ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi.

Rallide asıl amacın parkuru tamamlayarak Kırgızistan’a ulaşmak olduğunu belirten Güler, “Türkçe Cumhuriyetleri bizim amacıyla çok cesim. Ezilen, idraksiz küsurat toplumlara kuşkusuz Balaban Alemdar Atatürk liderlik etmişse Türkçe Cumhuriyetler dahi Atamızın izinden gidiyor. Ego önümüzdeki yüzyılların Türklerin yüzyılı olacağına inanıyorum. Tarihi İpek Yolu güzergahından geçecek olan ekiplere başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Rallinin organizatörü Eşsiz Serin üstelik rallinin amacının toplumsal mesaj vererek kültürler arası diyaloğu yükseltmek olduğunu belirtti.

Rallinin yeryüzü etraflı etabının Türkiye olması zımnında bundan sonra Türkiye tanıtımına ağırbaşlılık verdiklerini söyleyen Serin, rallide turistlerin gitmedikleri şehirlere gittiklerini, Avrupa’bile bir nice turistin elden İstanbul, Antalya, Bodrum, Marmaris ve Kapadokya’yı tanıdığını dile getirdi.

Uzun yıllardır düzenledikleri Europa-Orient/Şarki-Gün Batısı Dostluk ve Sulh Rallisi ile bugüne büyüklüğünde Anadolu’nun tanıtımını çokça bereketli yaptıklarını ifade eden Serin, “Bunun dönüşleri de oldu. O çerçevede bu yıl İpek Yolu Rallisi yapılması istendi. 4 sene önceki başladı bu proje. Güzeşte sene güzergah çalışması yaptık. Bu sene bile başladık. Türk devletlerinin bağımsızlığının 30. yılı vesilesiyle yapılan tıpkı yapılanma.” dedi.

Serin, Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve Kazakistan’dan katılımcıların yer aldığı 15 aracın ralliye katılacağını, gâh ekiplerin İstanbul’dahi konvoya dahil olacağını belirtti.

Valilikten ayrılan katılımcılar, Selimiye Meydanı ve tarihi köprülerde ışık çektirip site turu attıktan bilahare İstanbul’a akıllıca yola çıktılar.

Kırgızistan’birlikte sona erecek

Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Firez Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Doğu Mağrip Ülfet ve Sulh Rallisi Derneği hisse senedi birliğinde planlı uluslararası organizasyona Bursa Büyükşehir Belediyesi Firez A.Ş. ile sivil cemiyet kuruluşları ve firmalar de destek veriyor.

Yarın İstanbul’daki startının arkası sıra İpek Yolu’nun akıbet durağı 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, daha sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Cıvıl Cıvıl, Trabzon, Rize ve Artvin’i geçecek.

Ralli, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan’ın geçilmesinin arkası sıra Kırgızistan’da serencam bulacak.Share: