“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”nin katılımcıları Bursa’ya ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekiplerin Türkiye’deki üçüncü durağı, 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa oldu.

Türk cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenen ralli kapsamında, Heykel’deki Tarihi Büyükşehir Uray Binası uğrunda etkinlik düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Magnezit, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere ve rallinin katılımcılarına teşekkür etti.

Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Avrupa Birliği Başkanlığı ile Maşrık Batı Ülfet ve Hazar Rallisi Derneğinin hisse senedi birliğiyle planlı rallinin 21 Ağustos’ta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ten başladığını hatırlatan Eskişehir Taşı, şöyle konuştu:

“Mufassal ve öldürücü aynı tedarik sürecinin peşi sıra hayata geçirilen bu organizasyonda binlerce yıldır tarihimizi ve kültürümüzü besleyici rotalar biricik yegâne geziliyor. Bursa’üstelik üstelik o rotalar gezilecek. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindankapı Müzesi’ni turlayarak Bursa turunu tamamlamış olacaklar. İpek Yolu Rallisi daha sonradan sırasıyla Ankara, Tokat, Cıvıl Cıvıl, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesiyle Kırgızistan’dahi serencam bulacak.”

Denizköpüğü, bu organizasyonda yarışmaktan artma güzergah üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel ve natürel güzelliklerine aksan yapmanın amaçlandığını tabir etti.

Rallinin organizatörü Maşrık Günindi Ülfet ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin bile bu projeye 2019 yılında başladıklarını, 2021’birlikte rota çalışması yaptıklarını ve bu yıl hayata geçirdiklerini bildirdi.

Serin, “Yol çokça mufassal ve araçların 20 yaşın üzerinde olması gerekiyor. Yolda meydana gelen olumsuzlukları herkesin kendisi çözmesi gerekiyor. Biz Şarki ile Batı yani iki medeniyetin arasında bire bir güreşçi köprüsü kurmak istiyoruz. Bu da bu nev çalışmalarla evet.” dedi.

Bursa’daki rotalarında yola çıkan katılımcılar, geceyi kentte geçirdikten bilahare Ankara’ya akım edecek.Share: