Türkiye boğa güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında nefes kesti

– Türkiye sevir güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında soluk kesti

ARTVİN – Artvin’in Kafkasör yaylasında planlı Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası renkli görüntülere sahne oldu.

Artvin ve ilçeleri ilkin gelmek amacıyla Ziyalı, Muğla ve Erzurum illerinde seçkin yıl anadan görme olarak planlı sevir güreşleri, 2017 yılı itibariyle ‘Türkiye Sevir Güreşleri Şampiyonası’ adı altında Kafkasör yaylasında düzenlenmeye başladı.

Bu yıl 5’ncisi gerçekleştirilen güreşlerde öz illerinde şampiyona olan boğar hususi davet üzerine Kafkasör arenada klan gösterdi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü yoluyla, bin 200 rakımlı Kafkasör yaylasında planlı 200 yıllık geleneğe sahip kele güreşlerine İzmir, Okumuş, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den bütün 68 kele katıldı.

İki periyot süren güreşlerde kilolarına göre Pehlivanlar Saksı, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Kadem ve Yıldızlar ; Çıban, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, olmak üzere 9 kategoride gerçekleşen güreşler kan kesti. Türkiye şampiyonu olan sevir sahibine 40 bin lira armağan verilirken Barbaros, Karayer, Çap, Karşı, gibi ilginç adlar dikkat çekti.

Boğalar Boynuz ve doping testine bağımlı tutuldu.

Artvin’de 10 gündür güreşler için kampa giren Iye’den mevrut boğalar ve sahipleri pinti tıpkı hazırlık dönemi geçirdi. Sabah gidiş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, husye, darı kabil hususi besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Katmerli boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise idrar testine bağımlı tutuldu.

Egenin Efeleri Karadeniz’in horonu arenada fon aldı

Geleneksel boğa güreşleri üzere ayrımlı illerden mevrut boğacılar, boğaları kazanınca arenaya çıkarak özlük kültürlerinde ahali oyunları gösterilerini sergilediler. Karadeniz’in uşakları horan teperken, egenin efeleri ise sarhoş oynadı.

9 yaşındaki minik Azra boğası yenilince duygu mahmul anlar yaşadı

Küçükorta kategorinde gestalt gösteren ‘Raskov’ isimli boğayı tribünden destekleyen 9 yaşındaki Azra Ziyalı, boğası yenilince büyük sıkıntı yaşadı. Boğam güreşince içimde başka bir his oluyor diyen minik boğacı Azra, “boğam kaybedince haddinden fazla üzülüyorum. Bas diyorum bizi dinliyor, basıyor ama bizim ama bizatihi büyük boğalar vardı” dedi.

Şehirler arası kültür kaynaşması oluşturuyoruz

Festivale katılan Ömer Faruk Çetin burada yaptığı açıklamada, “bu yıl Türkiye şampiyonasının 5’incisni düzenliyoruz. Entelektüel’dan Muğla’dan boğalarımız geldi. Artvin’in güreşçi boğalarıyla müthiş savaşım edecek. Tıpkısı kültür kaynaşması oluşturuyoruz. Şehirler ortada yaşayan benzeri demet oluşturuyoruz. Bu kültürün yaşaması amacıyla elimizden gelen desteği veriyoruz, emeği gecen katkıda mevcut herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yaylada iki Kültürün Dayanışması yaşanıyor

Vazıh Akçe bölgesinden güreşlere katılan Kağan Demirtaş ise, “Karadeniz ve Ege bölgemizin boğalarımız var. Bu arenada iki ayrımlı kültürün dayanışması yaşanıyor. İki bölgede haddinden fazla güzel etkinlikler oluyor. Burada boğalar serin havayı seviyor bizim orda ısıdam hayayı. Etkinliğimiz çok iyicene, insanlarımız haddinden fazla sunturlu, doğamız haddinden fazla sunturlu inşallah seneye 6’incisini düzenleriz” ifadelerine düz verdi.Share: