Türkiye boksta mızıka halinde böke oldu

Uluslararası Yumruk Oyunu Birliği (IBA) marifetiyle Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 50 kiloda Öpücük Baylanlık Çakıroğlu, 54 kiloda Hatice Akbaş, 66 kiloda Busenaz Sürmeneli, 48 kiloda Ayşe Çağırır ve 81 kiloda Şennur Demir zer madalya kazandı.

50 KİLODA BUSE ŞIMARIKLIK ÇAKIROĞLU

Başakşehir Toyluk ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11. ve son gününde olimpiyat ikincisi milli yumruk oyuncusu Öpücük Baylanlık Çakıroğlu, 50 kiloda bitiş maçına çıktı.

İlk turda Moğol Mungunsaran Balsan’ı, ikinci turda Cezayirli Roumaysa Boualam’ı, çeyrek altın finalde Aira Cordero Villegas’ı, nısıf finalde dahi İspanyol Fernandez’i eleyen olimpiyat ikincisi milli boksör, finalde Kolombiyalı Ingrit Lorena Valencia Victoria ile karşılaştı.

Müsabakaya gani başlayan ve maçın kontrolünü elinde bulunduran Öpücük Naz, önce raundu 5-0 aldı. Kontrollü performansını sürdüren milli boksör ikinci raundu üstelik 4-1 yüksek tamamladı. Sonuç raundu birlikte 4-1 kayran ay-ayan sporcu, maçı 5-0 kazanarak dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Öpücük Şımarıklık, şampiyonluğunun ardından can anlar yaşayarak gözyaşlarına bilge olamadı. Milli yumruk oyuncusu, tribünleri dolaşmasının arkası sıra sevincini Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu ile paylaştı.

Buse Baylanlık Çakıroğlu, 48 kiloda değerli madalya kayran Ayşe Çağırır’ın peşi sıra Türkiye’ye bu organizasyondaki 2. şampiyonluğunu getirdi.

50 kiloda bronz madalyalar Özbek Aziza Yokubova ile İspanyol Laura Fuertes Fernandez’e gitti.

54 KİLODA HATİCE DENIZ KAZI

Başakşehir Bilgisizlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11. ve sonuç gününde Hatice Akbaş, 54 kiloda bitiş maçına çıktı.

İlk turu karşılaşma yapmadan güzeşte, ikinci turda Alman Zeina Nassar’ı, üçüncü turda Ermeni Ekaterina Sycheva’yı, çeyrek altın finalde Bulgar Stanimira Petrova’yı, nısıf finalde de Taylandlı Tintabthai’yi eleyen milli boksör, finalde Romanya’dan Lacramioara Perijoc ile karşılaştı.

Tribünlerin büyük desteğiyle maça dolgunca başlayan Hatice, geçmiş raundu 4-1 aldı. İkinci raundu 3-2 kaybeden milli yumruk oyuncusu, akıbet raunda umumi skorda üstün girdi. Sonuç 3 dakikalık bölümü dahi 3-2 düzlük kamer-belirgin boksör, maçı 3-2 kazanarak altın madalyaya uzandı.

Hatice Akbaş, 48 kiloda Ayşe Çağırır ve 50 kiloda Buse Işve Çakıroğlu’nun ardından Türkiye’ye bu organizasyondaki 3. şampiyonluğunu getirdi.

54 kiloda tunç madalyalar ise Kazak Dina Zholaman ile Taylandlı Preedakamon Tintabthai’ye gitti.

66 KİLODA BUSENAZ SÜRMENELİ

Başakşehir Deneyimsizlik ve Spor Tesisleri’nde planlı şampiyonanın 11 ve sonuç gününde olimpiyat ve dünya şampiyonu Busenaz Sürmeneli, 66 kiloda bitiş maçına çıktı.

Geçen yıl düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda 69 kiloda kızıl madalya kazanarak Türk spor tarihine geçen akıbet acun şampiyonu milli boksör Busenaz, bu şampiyonada sırasıyla İtalyan Angela Carini, ABD’li Arika Melek Skoog, Özbek Navbakhor Khamidova ve Taylandlı Janjaem Suwannapheng’i eledi.

Finalde Kanadalı Charlie Cavanagh ile karşılaşan Busenaz, evvel rauntta rakibini yıpratan yumruklar attı. Çokça üstün ayrımsız boks ortaya koyan Busenaz, önceki raundu 5-0 aldı.

İlk rauntta olduğu üzere ikinci rauntta de hakemin saymasını sağlayan milli boksör, bu bölümü dahi kesin aynı şekilde 5-0 faik bitirdi.

Serencam rauntta üstelik rakibini peş peşe attığı yumruklarla baskı duruma düşüren Busenaz, bitime 45 saniye kala hakem kararıyla galip car edildi ve kızıl madalyanın sahibi oldu. Milli yumruk oyuncusu, şampiyonada yaptığı 5 maçın 4’ünü normal süre tamamlanmadan kazandı.

Trabzonspor’un sporcusu olan Busenaz, galibiyetinin ardından ringde kolbastı oynayarak şampiyonluğunu kutladı.

Busenaz Sürmeneli, 48 kiloda Ayşe Çağırır, 50 kiloda Buse Baylanlık Çakıroğlu ve 54 kiloda Hatice Akbaş’ın ardından Türkiye’ye bu organizasyondaki 4. şampiyonluğunu getirdi.

2019’birlikte Rusya’dahi 69 kiloda dünya şampiyonu olan Busenaz, 66 kiloda birlikte zer madalya aldı. Milli yumruk oyuncusu, 2 dünya şampiyonluğu olan Gülsüm Tatar’ın rekoruna dahi kuma oldu.

VEKIL KASAPOĞLU, MİLLİLERİN YANINDA

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, karşılaşmayı salonda izledi.

Maçlardan evvel Başakşehir Bilgisizlik ve Spor Tesisleri’ne gelen Icra Vekili Kasapoğlu, daha esbak günlerde mücadelelerini bütünler milli boksörler ile beceri ekibi kutlama etti.

Vekil Kasapoğlu’nun yanı sıra 48 kiloda değerli madalya kayran Ayşe Çağırır oturdu. Kasapoğlu’na Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Şenlik Gündoğan ile Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç da haremlik etti.

TÜRKİYE İÇİN REKORLAR ŞAMPİYONASI

İstanbul’un familya sahipliğinde düzenlenen şampiyonluk, Türk eş yumruk oyunu tarihine geçti.

Toplam madalya sayısı bakımında Türk avrat boksunun yeryüzü başarılı Acun Şampiyonası’nı dinç milliler, altın madalya sayısında da 2 şampiyonluğun geldiği 2008 Dünya Şampiyonası’nı geride bırakarak rekor kırdı.

2022 Acun Kadınlar Yumruk Oyunu Şampiyonası’nda Türkiye, şu ana kadar 3 altın, 2 bronz madalya aldı. Günün kavrayışsız kalanında 2 milli yumruk oyuncusu elan kızıl madalya maçına çıkma.

Share: