Türkiye Hars Yolu Festivalleri 16 Eylül’de başlıyor

SELIM Parti Takım Başkanvekili Bülent Turan, Türkiye’nin uluslararası ayraç değerine katkıda gezmek için planlı “Türkiye Firez Yolu Festivalleri”nin 16 Ilkgüz-23 Ekim’üstelik gerçekleştirileceğini söyledi.

Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı marifetiyle bu yıl İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’da gerçekleştirilecek festivallerle haddinden fazla mefret benzeri çalışmaya imza atıldığını söyledi.

Çanakkale’bile üstelik Troya Hars Yolu Festivali’nin gerçekleştirileceğini anlatan Bülent Turan, “Çanakkale’miz tıpkısı sıra, turizm, orman, uran kenti. Tıpkı zamanda bir ekin kenti. Tığ Firez kenti olmasını çok değişik nedenlerle gündeme getirdik. Sakat yıllarda Mehmet Akif Ersoy evinin yapılması üzere, Troya Kültür Yılı zar edilmesi kabilinden haddinden fazla ayrımlı millî etkinliklerimiz oldu. Ekin ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde bütün Türkiye’ye ayrıca dünyaya denk benzeri festivali açmaya hazırlanıyoruz. Çanakkale’birlikte 16-25 Ilkgüz tarihleri arasında ‘Troya Firez Yolu’ festivali adıyla 40’tan aşkın mekanda seminerler, tiyatrolar, sinemalar, sergiler olacak, konserler olacak.” dedi.

Çanakkale’nin yeryüzü özel mekanlarında etkinliklerle festivalin sahn bulacağına işaret Turan, şöyle devam etti:

“Troya’sından Assos’una büyüklüğünde, Biga’dan Bayramiç’e kadar her ilçede farklı etkinliklerde tıpkı hars atmosferi yaşanacak. Emeği sabık ilkin Ekin Bakanlığımız almak için eksiksiz ilgililere şimdiden teşekkür ediyorum. Bu iyice zamanı kullanmak zarfında tüm Çanakkalelileri, mecmu misafirlerimizi bu etkinliklere nida ediyorum.”Share: