Türkiye’nin ikinci en balaban tarıma dair OSB’si Kozaklı’ya kuruluyor

Nevşehir’in Kozaklı ilçesine kurulacak olan Türkiye’nin 2. sunu büyük jeotermal kaynaklı ser birleştirme endüstri bölgesinin yapı müjdesini Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci Twitter hesabından duyurdu.

Bakan Kirişci yayınladığı mesajında; “1.5 bilyon teklik yatırım ve talih ekonomisine almanak 750 milyon lira katkısıyla bin 500 vatandaşımıza istihdam sağlayacak ayrımsız proje. Türkiye’nin ikinci en nazik Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dair İhtisas (Limon Bahçesi) Birleştirme Uran Bölgemiz Nevşehir Kozaklı’ya ve ülkemize körpe olsun” ifadelerini kullandı. Nevşehir Tecim ve Endüstri Odası Umumi Heyet Başkanı M. Arif Parmaksız de Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Ünite Kirişci’nin yapılış müjdesi ile ait namına yazılmış matbuat açıklaması yaptı.

Parmaksız açıklamasında, “Türkiye’nin 2. sunu iri jeotermal kaynaklı ser tarıma dair duygu OSB’si özelliğine erbap Nevşehir Kozaklı Tarıma Dair İhtisas OSB’si ile 1.352.000 metrekare düz üstünde 40 adet limonluk parseli, 16 skor endüstri parseli girmek için toplam 56 parselde, bin 500 can istihdam edilmesi, almanak 750 milyon TL. ekonomiye katkı sağlanması, 40 bin titrem göveri ve ürün üretimi hedeflenmekte. Türkiye ve Nevşehir sevdamız ile bitmeme ettiğimiz bu yolda Nevşehir Ticaret ve Endüstri Odası adına bu iri proje içerisinde meydan almak ve kuruluşuna ulama sağlamaktan duyduğumuz yır ile çalışmalarına devam edeceğiz. Nevşehir Kozaklı Tarıma Dair İhtisas (Jeotermal Kaynaklı Merdiven) Organize Sanayi Bölgesi ülkemize ve Nevşehir’imize leziz olsun” dedi.

Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Merdiven Tarıma Dayalı İhtisas OSB (TDİOSB) Projesi ile birlikte; bölgedeki jeotermal enerji potansiyelinin değerlendirilmesi, yenilenebilir erke kaynaklarının korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, ilişik değeri faziletkâr yaş kâr göveri üretiminde sağlanacak artma ile alay malay zirai dış satım değerinin artırılması, yerel ve ecnebi yatırımcılara envestisman ortamı sağlanması, civar halkına sosyo-hesaplı ulama sağlayacak gündeş tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve bölgesel istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanıyor. – NEVŞEHİR

Share: