Türkiye’nin sunu birinci sınıf pancarında ‘fire arttı’ iddiası

Türkiye’nin en birinci sınıf pancarında ‘yarım arttı’ iddiası

Dönümde 8 titrem verim çiftçiyi sevindirirken 10 tonluk kalık üzdü

ESKİŞEHİR – Türkiye’nin sunu nitelikli pancarının yetiştiği Eskişehir’dahi pancar hasadı bitmeme ediyor. Yağışlar sonrası verimi müspet yönde etkilenen pancarların sökümü araba ile gerçekleştiriliyor. Yetiştiği yere göre farklılık gösterse dahi sayı farkı dönümden 7 titrem pancar alan çitçiler verimden mutlu. Fakat rençper akıbet iki yıldır şeker üretimi üzere römork ve kamyonlarla fabrikaya taşıdıkları ürünlerinde her an artan firelerden tasalı. Çiftçinin iddiasına göre 2 yıl öncesine büyüklüğünde 100 tonda 6-7 titrem sâdır ve alışılagelen kabul edilen nakıs son iki yıldır 9-10 tona büyüklüğünde bundan sonra. Pancarın üzerindeki toprak, mil veya art kısmında kalan varak ve altın varak sapları nedeniyle verilen firenin bu sene artması çiftçinin karına kontra yönde kalın ediyor. Bu nedenle verimden kıvançlı olan çiftçiler geçtiğimiz yıllara bakarak elan aşkın sâdır fireden ise rahatsız.

“Türkiye’de Eskişehir, pancar denildiğinde birinci”

Tepebaşı Kültür Odası Başkanı Süleyman Mülaki, Eskişehir’in pancar üretiminde Türkiye’nin 1 numarası olduğunu argüman ederken, çiftçinin bu üretiminden vazgeçmemesi gerektiğini belirtti. Yağışların verime olan etkisine değinen Buluşan, “Son yağışlar mısıra ve ayçiçeğine olduğu üzere faydası var. Ara Sıra bölgelerde haddinden fazla daha bol pancarlarımızın olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’birlikte Eskişehir, pancar denildiğinde bir numara denilebilir. Zira tümce vasıtasıyla Eskişehir’in şekerinin çok nitelikli olduğu söylenir kim bunu üstelik biz iklim şartlarına bağlarız. Burası çağ sıcak geceleyin ise yunak olan bir ildir. Bu tabi kim pancar verimine da yansıyor. Eskişehir çükündür üretiminden vazgeçmemeli eğer vazgeçer ise ülkemiz haddinden fazla gravite yaşar” diyerek konuştu.

Tepebaşı Kültür Odası Başkanı Süleyman Buluşan reddetme edilen pancarlar karşı ise şöyle konuşmasına bitmeme etti;

“2 sene öncesine büyüklüğünde hakeza sıkıtılar yaşanmıyordu. Kavrayışsız gelmelerde iri pancarların çıkması ya birlikte kem üstelik tonajın yükselmesi kabil. Neye dayanarak yapılıyor bunu müstahsil iptila ediyor ve sanmak istiyor.

Share: