Tuzda pişen balık ‘lakerda’

Karadenizli balıkçıların torik veya iri palamudu dilimleyerek özenle hazırladığı ‘lakerda’ tezgahta yerini aldı. 2 kiloluk kavanozlarda hazırlanan lezzetin fiyatı ise 350 lira.

Karadeniz’de bildirme bağan bir kilogramlık palamutlardan özel işlenerek hazırlanan ‘lakerda’ tezgahlarda yerini aldı. Lakerdanın ilgi gerektirdiğini, bundan belde el ve efor olduğunu belirten balıkçı İbrahim Gündoğdu, ” Sinop’ta bunu yapmayan bilmeyen olmaz, hep evlerde yapılır. Ego birlikte onlardan öğrendim, lacerem yapıldığına baktım, bazı bazı kendimi geliştirdim, kendime bakarak birlikte yöntemler buldum. Lakerda yapımında balığın sertliği haddinden fazla yüce. Anif olacak, kaya gibi olacak. Bir kilonun altında olamaz, balık suda gevşemeyecek yoksa dağılır. Benzeri kiloluk palamutları üçe bölüyorum, daha sonradan iliğini ve kanını alıyorum. Çok şanlı, ilik ve içki süresince kalırsa balığı bozar. Kanını iliğini aldık, daim suyunu tagayyür etmek kaydıyla arz beş altı 3 çevrim suda bekletiyoruz. Henüz sonra tuza yatırıyoruz, iki aktarılma dahi tuzda bekletiyoruz. Sonradan çıkartıyoruz ve kavanozlarımıza koyuyoruz. Ben çiçek yağı koyuyorum artı yerine, albeni almasını köstek olmak için” diye konuştu.

Kavanozdan çıktığı dakika yenebilir bir eser olduğunu söyleyen Gündoğdu, “Kavanozdan çıkarttıktan sonraları ilk dıştaki derisini soyuyorsunuz, kemiğinden ayırıyorsunuz bilahare küp sarhoş doğranıp yenir. Ben basit yiyorum, yanı sıra soğanla gelişigüzel. Pişirme namevcut, kavanozdan çıktığı dakika yenebilir. Zaten tuzda pişiriyorum ego bunu, tuzda pişmiş balıktır lakerda. Beş Altı memleha yaparsanız çok kısa zamanda tüketirsiniz, benim yaptığımı dolapta örtülü 1 yıl boyunca tüketebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Yapımının averaj 10 dolaşma sürdüğünü söyleyen Gündoğdu, iş talip ayrımsız nişane olduğunu bundan dünya mücehhez lakerdanın 350 TL’ye satıldığını söyledi. – SİNOP

Share: