Ülkenin batısı ile doğusu “Malazgirt ruhu”yla buluştu

MUTLU VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Bitlis’in Ahlat ilçesinde 400 dönüm alana kurulan Çakal Armudu Kavim Bahçesi, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü nedeniyle hazırlanan etkinliklere familya sahipliği yapıyor.

Millet bahçesine kurulan obada, üzerinde ve bağırsak kısmında Selçuki motifleri kâin keçeden mamul eğlek otağı ile 51 deri, Selçuki mimarisiyle düz yazı edilen mescit, kıraathane ve köprü, okçuluk ve atlı okçuluk alanları saha alıyor.

Yurdun dört bir yanından ilçeye gelenler Selçuki ruhunu harlatmak, milli ilişki ve bütünlüğü izhar etmek için Türk bayrağı ve Türk boylarına ilgilendiren bayraklarla donatılan alanda okçuluk, geleneksel oyunlar, çocuk oyunları, güreş müsabakaları, cirit oyunu, süvari okçuluk ve süvari spor gösterilerini izleme imkanı buluyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ve bir nice ilden mevrut halk bilimi ekibinin gösterilerini içtenlikle izleyen ziyaretçiler, aktiflik alanına kurulan atölyelerde ise okçuluk, kaligrafi, kap atölyeleri ile birçok ilin anadan görme el sanatları sergilerini seyran fırsatını elde ediyor.

Birçok ilin yanı sıra bitişik ülkelerden misafirlerin üstelik ilişki gösterdiği etkinlikler, insanların “Malazgirt ruhu”nu yüreklerinde hissetmelerini sağlıyor.

“Alanda küçümseme havası bilgili”

Bitlis Valisi Oktay Çağatay, AA muhabirine, çok evire çevire etkinliklere sahne olan programa ülkenin herhangi bir durumunda insanların sargı gösterdiğini söyledi.

Alanda söz havasının bilgili olduğunu vurgulayan Çağatay şunları kaydetti:

“Burada aynı şevket-budun buluşması var. Ülkenin seçme yerinden insanlar burada. Devletimizin amacı birlikte bu. ‘Milleti yaşat kim azamet yaşasın.’ diyoruz. Türk’ün kazandığı zaferler temas yerde Türklerindir. Mekan fark etmiyor. Ağustos bizim açımızdan çok çoğalan tıpkı ay. Birçok zafer kazandığımız bir kamer. Tanrı bize payitahta evire çevire benzeri şekilde ehil çıkmayı kader etti. İnşallah torunlarımız dahi topluluk yarar ve milletimiz ilelebet kalıcı peki.”

Yabani Armut Belediye Reisi Abdulalim Mümtaz Sürücü da milletin Malazgirt Zaferi’nin ruhuna makul kendisine alanı doldurduğunu anlatım etti.

Ecdadın emanetine sahip çıkıldığını nâkil Güdücü, “Burada ülkenin değme vasıtasıyla gelenlerle aynı iklimi yaşıyoruz. Ecdadımız burada büyük bire bir mahdut kurdu. Tığ onunla asırlara hitap fail, insanlığı mutlu fail medeniyetler inşa ettik. Zaman üstelik o medeniyetin inşası amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Coğrafyamızda ağız tatsızlığı istemiyoruz. Biz birlikte vatanımızda var olan hep objeleri bire bir alanda yeniden canlandırma ediyoruz. Bu emanete Tanrı’ın izniyle topluluk çıkıyoruz.” dedi.

-“Burada koyulmak namuslu aynı önsezi”

Trabzon’dan gelen Baharat Kastan dahi “Burada almak halis muhlis ayrımsız ruh. Zira gelecekler nesillere bırakacak emanetlerimiz için yüce adımlar atılıyor. Gelişigüzel sene uyumlu adına geliyoruz. Ülkemizin tamam yerleri var. Burada tümce bire bir arada. Bu zenginliği burada ulaştırmak haddinden fazla iyicene aynı kalp.” şeklinde konuştu.

Konya’dan mevrut Mustafa Sağöz birlikte “Burada haddinden fazla adamakıllı tıpkısı el birliği ruhu var. 951 yıl geçmiş can kuşu burada. Anadolu’daki bütün milel burada kardeşlik hamuruyla yoğruluyor. Anadolu’nun tam renkleri bire bir arada. Burada ülkemize düşman olanlara çokça güzel tıpkısı düşünce veriliyor.” ifadesini kullandı.

Share: