Uluslararası Ecnebi Çevirici Olarak Türkçe Öğretimi Kongresi yapıldı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) öncülüğünde başlatılan ve bu sene sekizincisi planlı Uluslararası Ecnebi Açacak Adına Türki Öğretimi Kongresi (ICOTFL) Üsküp 2022 gerçekleştirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya bakarak, 2015 yılından beri ahenkli kendisine herhangi bir yıl değişik ülkede kombinasyon edilen kurultay, 15-16 Eylül’de Üsküp’te Uluslararası Balkan Üniversitesinin (IBU) sülale sahipliğinde gerçekleşti.

Açılışta Kurultay Aranjman Kurulu adına mütekellim SAÜ Eğitim Bilimi Fakültesi Türki ve Içtimai Ulum Eğitimi Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Alpaslan Okur, Türki’nin konuşulduğu coğrafyanın ve Türki konuşanların her geçen yıl arttığını belirtti.

Okuyucu, amaçlarının dünyanın herhangi bir neresinde Türki konuşuluyor, öğreniliyor ve öğretiliyorsa orada kongreyi fethetmek olduğunu aktararak, bu sene kongreyi Sakarya Kılgılı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ile düzenlemekten bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi.

IBU Rektör Yardımcısı Üzeyir Serdar Serdaroğlu ise Üsküp’te ve Balkan coğrafyasında 600 yılı aşkındır Türki’nin var olduğunu, kongreye karı sahipliği yapmaktan ekolojik ortam çok bahtiyar olduklarını tabir etti.

SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık ise bünyelerindeki arsıulusal öğrencilerin, Türki’yi bildirme adamakıllı şekilde öğrenmeleri için duyarlık gösterdiklerini anlattı.

İki aktarılma süren kongrenin ilk haset yüz yüze sunumlar, ikinci günü ise çevrimiçi sunumlar yapıldı.

Share: