Uluslararası Göç Örgütü’nden Afrika Boynuzu Bölgesindeki Göçmenler İçin Arkalama Çağrısı

NAİROBİ, 15 Şubat (Xinhua) — Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve 47 ortağı, Afrika Boynuzu bölgesindeki 1 milyondan çok göçmene yardım etmek amacıyla 84 milyon KÖLE doları tutarında görüntü sağlanması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletlere merbut bir barhana örgütü olan IOM, Salı akşamı Kenya’nın başkenti Nairobi’de yayımladığı bildiride, fonun Afrika Boynuzu’ndan Yemen’e uzanan Maşrık Rotası boyunca çoğu savunmasız ve müstacel yardıma ihtiyaç duyan göçmenlere ve onlara aile sahipliği özne topluluklara insanca yardım ve kalkınma yardımı hatırlamak için kullanılacağını ifade etti.

Afrika Boynuzu için Lehçe Göçmen Müdahale Planı ve Yemen Çerçevesi vasıtasıyla yapılan bu davet, bölgedeki göçmenlerin yüz yüze kaldığı bunaltıcı insanca ihtiyaçların yanı sıra siper risklerini ve savunmasızlıkları ele takanak, sahn istirdat ve dayanım artırıcı girişimlerin sunulmasını artıracak. Öte yandan göçmenler ile sülale sahibi topluluklar amacıyla etraflı vadeli sürdürülebilir çözümlerin uygulanmasını strateji edecek.

IOM’dan yapılan açıklamada, “Afrika Boynuzu’ndan Yemen’e ve Körfez ülkelerine kadar uzanan elektrik, sosyoekonomik etmenler ve henüz anadan görme sezonluk faktörlerin yanında daim güvensizlik ve arbede, anif abuhava koşulları ve el sağlığı müstacel durumları kadar birbiriyle angajmanlı krizler yoluyla tetiklenmeye bitmeme ediyor” denildi.

Her yıl binlerce göçmen Afrika Boynuzu’ndaki ülkelerini ayrılma ederek Şarki Rotası üzerinden Haliç ülkelerine akla yatkın ilerliyor. Göç Örgütü, göçmenlerin çoğunun Kızıldeniz’i bunaltıcı bire bir şekilde geçerek Somali’deki Bossaso ve Cibuti’nin periferi kasabası Obock üzerinden Yemen’e, oradan üstelik karayoluyla Koy ülkelerine gittiğini belirtiyor.

IOM’a göre Şark Rotası, dünyanın sunma hayatiyetli, bildirme ağdalanmış ve aheste göç yollarından biri. Genel kendisine 2022’de Cibuti’ye giriş fail muhacir sayısı bir geçmiş yıla bakarak az daha iki katına çıktı.

Aynı sene korkulu muvasala, hastalık, güçlü yer koşulları, denizde gark ve çaba zımnında güzergah boyunca 89 göçmenin öldüğü evet dahi kaybolduğu raporlandı. Mavera yandan birçok ahiret yolculuğu ve zayi ise raporlanamadı.

Share: