UNICEF: Myanmar ordusunca helikopterlerden okula açılan yara sonucu sunu beş altı 11 bala öldü

KUALA Konfedere Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Myanmar ordusuna ilgilendiren helikopterlerden 16 Eylül’üstelik Sagaing bölgesine vabeste Let Yet Kone köyünde bir okula şiddetli açılması sonucu, arz birkaç 11 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.

UNICEF’in genel ağ sitesindeki açıklamada, “16 Eylül’dahi, Myanmar’ın Sagaing bölgesindeki ayrımsız ekol bile dahil oluşmak amacıyla, sivil bölgelere yapılan çekicilik saldırısı ve ayrım gözetmeksizin açılan yara sonucu, genişlik birkaç 11 yavru öldü.” ifadeleri düz aldı.

Söz konusu saldırıya dayalı elan fazla ayrıntının doğrulandığı belirtilirken UNICEF’in, çocuklarını kaybeden ailelere başsağlığı dileği iletildi.

Açıklamada, “Tıpkı okuldan sunma az 15 bala bibi kaybolma. UNICEF onların derhal ve emniyetli aynı şekilde erkin bırakılması çağrısında bulunuyor. Okullar güvenli olmalıdır. Çocuklara asla saldırılmamalıdır.” denildi.

Myanmar’daki evcil kaynaklar, geçmiş bahis konusu saldırılarda sunma beş altı 6 çocuğun öldüğünü ve 17 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Myanmar’da silahlı mücadele aracılığıyla mufassal süredir muhtariyet kâm eden azınlık grupları ile kalaba arasındaki çatışmalar artarak sürüyor.

Hükümet, budunsal grupların baskın olduğu çizik bölgelerindeki silahlı gruplarla on yıllardır mücadele ediyor.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 umumi seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik yüklülük yaşanmasının peşi sıra 1 Gücük Ay 2021’bile yönetime ahali koymuştu. Cıvıl Cıvıl, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii ilkin oluşmak amacıyla, mukavim haddinden fazla çıkışlı ve nüfuz partisi yöneticisini gözaltına almış, ayrımsız yıllığına alışılmamış hal car etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtı protestocu ve asi gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1800’ün üstünde gönül hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kısaca 13 bin can gözaltına alınırken 10 binin üzerinde gönül halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Müzaheret Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den çok emanet hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde hayat da gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si yavru 114 politik mahkum karşı idam kararı verdi.

Share: