Üniversitesinden çıkışlı olduğu Bayburt’a depremzede adına gelen tendürüst: “Bayburt’a gelmeyi böyle fon etmemiştim”

Üniversitesinden çıkışlı olduğu Bayburt’a depremzede yerine gelen güre: “Bayburt’a gelmeyi hakeza sahne etmemiştim”

BAYBURT Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine tutkun Ericek köyünde ailesiyle depreme uykuda yakalanan Ufuk Çiçek (25), üniversitesinden mezun olduğu Bayburt’a depremzede namına geldi. Bayburt’un emniyetli aynı zamanda depremden ırak tıpkı meydan olduğunu anlatım eden ve bu nedenle Bayburt’un yolunu tuttuğunu söyleyen Çiçek, kapılarını depremzedelere açan benzeri pansiyona yerleşti. 2 sene geçmiş Bayburt Üniversitesi Delalet ve Ruh Bilimsel Danışmanlık bölümünden mezun olan Çiçek, “Bayburt’a bu şekilde gelmeyi hesap etmemiştim, bu şekilde dahi gelmeyi tek istemezdim” dedi.

Yaşadığı depremi sakil gözlerle anlatan Çiçek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İlk depremde evimiz 1.5 zaman büyüklüğünde sallandı ama bizim bulunduğumuz yerde yadımlama falanca olmadı. Tekrar depremin olacağını söyledi bizimkiler, hava çok soğuktu, sıradan benzeri kar vardı, dışarıda hangi büyüklüğünde müddet bekleyeceğimizi düşündük. İlerleyen zamanda üstelik elhak esasen bir deprem elan oldu. O depreme üstelik komşumuzda yakalandık. O anları şu dakika anlatamıyorum, o büyüklüğünde hatırlayamıyorum, anımsayamıyorum üstelik. Çok korkunçtu, sarsıntılar çok büyüktü. Sarsıntılar o büyüklüğünde büyüktü kim komşumuz bebeğinin üzerine düşüyordu o anın sarsıntıyla. O vakitten sonra dışarı çıktık, dışarı geçmek da aklımıza o ana büyüklüğünde gelmemişti. Sarsıntılar, zelzele az buçuk durulunca annem bizi kapıya yöneltti. Enstantane panikle dışarı çıktık, temas kayran kardı. Telefonlarımızla benzeri yerleri aradık ama tarz düşmedi. Sağda, solda yıkılan evleri gördük, talih kıpkırmızıydı. Dışarıda ne yapacağımızı düşünmeye başladık, doğrusu dediğim üzere tek yere ulaşamıyorduk. Arabası olan arabasına bindi, olmayanlar çığlık yakmaya çalıştı. Aynı müddet arabada ilk kânun geçirdik. Sonrasında komşumuzun ağılına gittik, koyunlarını satmıştı, şansımıza orada barınabildik. Çerge gelmemişti o müddet zarfında, üçüncü günde bizim oraya AFAD geldi. Dediğim üzere ağılda geçirdik beş altı günümüzü çokça soğuktu gelgel, sobada tek vardı ağılda şişman olduğu için ısınamıyorduk. Bilahare AFAD gelince o açıklık kayıt yardımı üstelik geldi. O şekilde dayanmaya çalıştık”

“Ölüleri kıytırık kardeşim görüp etkilenmesin diye gözlerini kapatıyorduk”

Deprem felaketiyle komşularını, akrabalarını kaybettiğini rapor eden Çiçek, hoşur kardeşinin olanları görmemesi amacıyla elleriyle gözlerini kapattığını söyleyerek, “Sağda, solda ölüler görüyorduk. Hasis kardeşim görmesin diye niteleyerek gözünü kapatıyorduk, etkilenmemesini istiyorduk. Ruhsal namına hepimizde hasar kaldığını düşünüyorum. Ruh Bilimsel danışmanlık okuduğum üzere daha deneyimliyim diyebilirim ama birey derdine ehlîleşmek insana bilcümle bildiklerini o müdrike unutturabiliyor ve insan başkalarına arkalama üstelik edemiyor. Böylesi benzeri an yaşadık. en üst buraya gelirken 5’inci günde ölülerimiz gömüldü. Üniversite okuduğum şehre bu şekilde gelmeyi adisyon etmiyordum, Bayburt’a bu şekilde gelmeyi da hiç istemezdim. Şimdi aklımız bile orada kaldı, ailem üstelik şu an İstanbul’birlikte. Ben İstanbul’bile üstelik uyuyamadığım amacıyla Bayburt’a gelmeyi tercih ettim az buçuk elan depremden uzak bir kayran olduğunu düşündüm. Şu dakika Sıla pansiyonda kalıyoruz, ilerleyici günlerde de buradan KYK yurtlarına geçmeyi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Share: