Uşak’taki “Çocukevleri Sitesi” depremzede kollar amacıyla hazırlandı

Çeltek’ta 2 bin 500 metrekare alana yapımı tamamlanan Çocukevleri Sitesi, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde ailesini kaybeden torunlar amacıyla amade ayla getirildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra bölgede taharri kurtarma çalışmaları devam ederken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üstelik depremde ailesini kaybetmiş ve kimsesiz artmış dallar amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Çocukevleri Sitesi yıpranmamış hizmet binası, Bakanlığın talimatıyla depremde ailesini kaybetmiş füru amacıyla hazırlandı.

Hareket bölgesinden gönderilecek bireylerin kalabileceği Çocukevleri Sitesi’nde çocukların kendisini karı ortamında hissetmesi ve depremin oluşturduğu travmanın en aza indirilmesi yerine icraat yürütülecek.

AA muhabirine açıklamada bulunan Yardımcı Sülale ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Ekrem Boran, çocukların kendilerini sülale süresince hissetmesi üzere gayret gösterdiklerini söyledi.

Boran şöyle konuştu:

“Sayın Bakanımız Bahir Yanık’ın talimatları doğrultusunda hepimizin kanayan yarası olan Kahramanmaraş merkezli depremlerde annesiz yetim küsurat çocuklarımızı misafir etmek için ivedilikle çalışmalarımızı tamamladık. Şu zaman bala akseptans edecek durumdayız. Buranın kapasitesi 50 can ancak ihtiyaç olması halinde 70 çocuğu barındırabilecek durumdayız. Binamızda çokça gayeli salonumuz var. Afiyet odası, ferdî mülakat odası, spor salonu, oyun odası, elektronik beyin odası ve değişik etkinliklerin yapılabileceği atölyeler bulunmakta.”

Sitede bala iş uzmanları, psikologlar ve delalet danışmanlarının de aralarında olduğu parçalanmamış personelin hazır vaziyette beklediğini nâkil Boran, “Depremzede çocuklarımıza esas ata şefkatiyle yaklaşarak esas babalarının eksikliğini hissettirmemek için faik hız göstererek çalışacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: