Uzayın gizemlerine husus aralandı

BENDE Havacılık ve Feza Ajansı (NASA), Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre ötedeki James Webb teleskobunun kaydettiği görüntüleri paylaştı.

NASA’nın Avrupa ve Kanada gök ajanslarıyla ortak çalışmasının ürünü olan Webb, bugüne kadar işlenmiş bildirme şişman ve güçlü fakat 31 yaşında olan, say ömrünün sonuna yakın Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi kendisine görülüyor.

Webb’in 6 aylık tedbir döneminin tamamlamasının arkası sıra yayınlanan evvel renkli görüntüler, gelecekteki olgun görevlerinin başlangıcını dubara edecek.

Uzayın gizemlerine husus aralayan teleskobun “kemiksiz ve mebzul odaklanmış” görüntüler yakalayabildiği ve beklenenin üstünde optik takat sınırı sergilediği bilgisi paylaşıldı.

Bu zamana büyüklüğünde yer kaslı feza teleskobu namına bildik James Webb’in sunduğu görüntüler, evrenin oluşumu ve beklenen ayrıksı yaşanabilir gezegenlerin keşfi amacıyla önem taşıyor.

Teleskobun 13,5 bilyon yıl önceki Şişman Patlama’dan bilahare ilk oluşan yıldızların ışığını yakalayarak evrenin tarihinin birlik aşamalarını incelemesi amaçlanıyor.

Görüntüler, ESIR Başkanı Joe Biden’a Beyaz Saray’daki brifing toplantısında gösterildi.

Jamess Webb Teleskobu’nun çektiği özge görsellerin ise bugün NASA aracılığıyla yayınlanması bekleniyor.

Uzayda ıslak havlu sıkan astronot

 

Uzay yarışında eskimemiş adım: Erke krizine hal arayışı!

 

‘Devasa’ his: Gök-zamanı büküyor!

 

Share: